Rossz hírek.
Varga Mihály nem volt túl derűlátó Közgazdász Vándorgyűlésen azzal kapcsolatban, mekkora válság vár Magyarországra: az idei év utolsó negyedévétől 2023 utolsó negyedévéig recesszió, 20 százalékon tetőző, és 2023 közepéig alig mérséklődő infláció, az idei évre a
vártnál sokkal nagyobb
költségvetési hiány.
Az egyik, bejelentés értékű újdonság, hogy a tervezettel szemben az idei költségvetési hiány nem 4,9 százalék lesz, hanem jóval magasabb, 6,1 százalék. Varga Mihály szerint ez azt jelenti, hogy a kormány tartja a kitűzött hiánycélt. A magasabb hiány ugyanis csak “elszámolási” jelenség, így “ne zavarja meg az elemzőket”.
Az “elszámolási” differencia az uniós statisztikai hivatallal, az Eurostattal folytatott hosszas egyeztetések eredménye. Az Eurostat szerint ugyanis bele kell számítani az éves hiányba, hogy Magyarország mintegy 740 milliárd forintért vásárol pluszban földgázt. A magyar kormány álláspontja szerint nem kellene beleszámolni, mivel a gáz vagyonként bekerül az államháztartás mérlegébe.
A miniszter hangsúlyozta, hogy ezt leszámítva a kormány elkötelezett a hiánycél tartása mellett, aminek érdekében számos egyenlegjavító intézkedést is hozott.
Szintén bejelentés értékű, amit Varga Mihály az infláció várható alakulásáról mondott: a Pénzügyminisztérium nagyfrekvenciás adatai (például az online kasszákból kinyert információk) alapján a tárca azzal számol, hogy az infláció november-decemberben tetőzhet, 20 százalék fölött.
Majd csak lassan indul csökkenésnek,
2023 közepén
még mindig 20 százalék közelében lesz. Ez nagyjából egybevág a jegybank inflációs várakozásaival – az MNB részletes előrejelzéseit a jövő héten megjelenő friss Inflációs jelentés fogja tartalmazni.
További súlyos bejelentés, hogy a Pénzügyminisztérium szerint a magyar gazdaság az idei utolsó negyedévtől 2023 utolsó negyedévéig
recesszióban lesz.
A miniszter diáján látható, hogy a GDP az idei negyedik negyedévben már enyhén csökkenni fog, a gazdaság zsugorodása 2023 első negyedévében lesz a legnagyobb mértékű, és a GDP-változás csak az utolsó negyedévben tér vissza a pozitív tartományba, bár a harmadik negyedévben már csak enyhe csökkenésre számítanak.
(via hvg)