Készek kibővíteni a szállításokat.
„Ukrajna jelenleg Moldovába, Romániába, Szlovákiába és Lengyelországba exportál áramot. De készen állunk, hogy kibővítsük a szállítást Németországra is”
— mondta Denisz Smihal ukrán miniszterelnök, .
Minderről Smihal hétvégi berlini látogatásakor folytat majd tárgyalásokat többek között Olaf Scholz német kancellárral.
Smihal szerint mindkét félnek megérné az üzlet: „Az EU több energiát kapna, mi pedig külföldi valutát”.
Az orosz invázió kezdete óta csökkent az áramfogyasztás Ukrajnában a tömeges menekültek kivándorlása és a gazdasági visszaesés miatt.
Németország a múlt héten jelentette be, hogy gáztárolóik készen állnak a télre, és most tervezik bevezetni harmadik energiatakarékossági segélycsomagjukat. Mindemellett azonban nem jönne rosszul a pluszenergia, a Németországba érkező orosz gázcsapokat elzárták, a szombati újraindítási határidőt Oroszország a turbinák meghibásodására hivatkozva tovább húzta.
Ukrajna négy atomerőművet üzemeltet, amelyek összteljesítménye meghaladja a 14 gigawattot.
Megfigyelők azonban attól tartanak, hogy a zaporizzsjai létesítmény – Európa legnagyobb atomerőműve – Oroszország általi elfoglalása súlyos balesethez vezethet, amennyiben eszkalálódik a háborús helyzet.
Eközben Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Rafael Grossival, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetőjével tárgyalt a Zaporizzzsja atomerőműben (ZNPP) kialakult helyzetről.
„Az EU teljes mértékben támogatja a NAÜ munkáját és erőfeszítéseit. Lenyűgöző bátorságuk és professzionalizmusuk a ZNPP első küldetésének végrehajtásában”
— írta az EP elnöke a Twitteren.
Hozzátette: „a nukleáris biztonság biztosítása kulcsfontosságú”, és „a NAÜ folyamatos jelenléte szükséges az erőműben”.