És hol van még a vége?
A Bloomberg adott hírt róla, hogy az Electricite de France (EdF), francia atomenergia-termelő vállalat kénytelen tovább csökkenteni nukleáris erőművei termelési szintjét, mivel a hőség megemelte a folyók hőmérsékletét.
” Az energiaválsággal fenyegető helyzet az Európai Unió második legnagyobb gazdaságát fenyegeti „
— írta meg a lap.
Az EdF Európa legnagyobb atomenergia-termelője, általában nettó áramexportőrént működik, de most a Rhone- és a Garonne-folyók mellé épített erőműveket nagy valószínűséggel vissza kell fogniuk, kevesebb áramot fognak termelni a hőhullám, illetve az emiatt emelkedő folyóhőmérséklet miatt.
A termelés visszafogása azzal fenyeget, hogy
tovább drágítja az áramot Franciaországban és ezen keresztül egész Európában.
A túlmelegedő folyó probléma nem csupán franciaországi jelenség,
a paksi atomerőművet is érinti.
Ha a Duna 25 Celsius-fok feletti szintre melegszik – jelenleg éppen felette van e limitnek – az atomerőmű feletti szakaszon, a magyar nukleáriás erőművet jogszabály kötelezi arra, hogy a hűtővize Dunába keverése után a folyó ne legyen 30 Celsius-foknál melegebb. Ha mégis így lenne, az erőművet vissza kell terhelni.
Elgondolkodtató, hogy a MAVIR honlapján közölt nettó üzemi teljesítményadatok alapján jelen pillanatban is 1800 MW körüli a paksi össztermelés. Az atomerőmű cég ezzel kapcsolatban annyit elismert, hogy blokkonként 20-40 MW teljesítményesés történt, ez a négy blokkra számoltan viszont épp
80-160 MW mínuszt jelent.
(via Napi.hu)