És még nem áll meg.
11,7 százalékos volt az infláció idén júniusban – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Ha nem az egy évvel ezelőttihez, hanem az előző havihoz viszonyítunk, akkor azt kapjuk, hogy 1,5 százalékos volt májusról júniusra az átlagos drágulás.
Az áremelkedések gyorsulása nem meglepő, a jegybank friss előrejelzése szerint az infláció összel tetőzhet valahol 14 százalék körül, de jó esély van a
16 százalékos
csúcsra is. Az infláció szempontjából jelentős kockázatot jelent a napokban rohamosan gyengülő forintárfolyam – az árfolyamot megtámogatandó a jegybank soron kívül 2 százalékpontos kamatemelést hajtott végre, az irányadó rátát 9,75 százalékosra emelve. A kormány Gulyás Gergely kancelláriaminiszter elmondása szerint igyekszik megegyezni az Európai Bizottsággal, Magyarország jelenleg ugyanis nem fér hozzá az uniós forrásokhoz, ami sebezhetővé teszi a magyar gazdaságot.
Az infláció több évtizedes rekordokat döntöget – igazából az volt csak a kérdés a mostani bejelentés előtt, hogy pontosan mekkorát. Az előző havi 10,7 százalékos inflációnál utoljára 1999 decemberében volt magasabb a mutató, 11,2 százalékos, annál nagyobb áremelkedést pedig 1998 októberében mért legutóbb a KSH, 12 százalékosat.
Részletesen így jött ki az adat:
- az élelmiszerek 22,1 százalékkal drágultak átlagosan,
- az alkoholos italok és a dohányáruk 7,3 százalékkal,
- a tartós fogyasztási cikkek, mint például a bútorok, járművek, háztartási gépek, számítógépek 12,4 százalékkal,
- az egyéb cikkek nevű csoportban (ide sorolják például az üzemanyagokat, a gyógyszereket, a háztartási fogyó cikkeket, a lakásjavító eszközöket, a könyveket) 11,6 százalékkal,
- a szolgáltatások 5,6 százalékkal,
- a ruhák 4,3 százalékkal,
- a háztartási energia pedig 1,6 százalékkal.
Az élelmiszerek közül a margarin drágult a legdurvábban, 58,1 százalék került többe. De a sajt (43,4%), a tészta (39,9%), a kenyer (39,7%) és a baromfihús (37,1%) is jelentős dráguláson ment keresztül.
(via hvg.hu)