Nem vizsgálódnak tovább.
A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség a jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazásának bűntette miatt elrendelt nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntette — írta közleményében a Központi Nyomozó Főügyészség szerdán.
Tavaly nyáron robbant ki a Pegasus-botrány, miután kiderült, hogy a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel
számos újságírót és ellenzéki politikust megfigyelt a magyar kormány.
Több esetben törvényszéki elemzés erősítette meg, hogy az eszközöket megfertőzték a Pegasusszal, ugyanakkor a megfigyelésekért egyetlen kormánytag sem vállalta a felelősséget.
Az Ügyészség most azt írja közleményében:
„A leplezett eszközök – így többek között információs rendszer titkos megfigyelése, lehallgatás – alkalmazását a magyar törvények szigorú feltételekhez kötik, az azt alkalmazó szervezettől elkülönülő
bírói vagy külső engedély szükséges az alkalmazásukhoz”
— írják, hozzátéve:
„Erre figyelemmel a regionális nyomozó ügyészség nyomozása során nem azt vizsgálta, hogy milyen szoftvert alkalmaztak a hatóságok, hanem azt, hogy a leplezett eszközök vagy titkos információgyűjtés során alkalmazott eszközök felhasználásának törvényi követelményei fennálltak-e”.
Majd közlik a konklúziót:
„A minősített iratokra is kiterjedő, széleskörű nyomozás azt állapította meg, hogy jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy leplezett eszköz
jogosulatlan alkalmazása nem történt.
A sajtóban megnevezett személyek személyiségi jogainak védelme érdekében szükséges megjegyezni, hogy nem feltétlenül gyanúsítható bűncselekménnyel az, akivel szemben a hatóságok rendészeti vagy nemzetbiztonsági célból alkalmaztak titkos információgyűjtést.
A feljelentésben megjelölt esetekben vizsgálta a főügyészség, hogy okozott-e hátrányt az eljárás a megfigyelt személyeknek. Ilyen hátrány okozás a nyomozás adatai szerint nem történt.”