A haveri kapitalizmus csak újabb megrendeléseket hoz, nem értékeket.
Márki-Zay Péter gazdasági tanácsadója, Bojár Gábor szerint, sokszor olyan dolgokra írják ki a közbeszerzéseket, amelyekre valójában nincs is szükség.
„Azt szokták mondani, a hazai közbeszerzések 30-50 százalékkal drágábbak amiatt, hogy nincs igazi verseny. Pedig ez a kár legkisebb része. Ennél többet árt, hogy rosszul végzik el a munkát a közbeszerzési tendereken kiválasztott cégek – hiszen miért is végeznék el jól, ha nem ezen múlik a következő megbízásuk?” – fogalmazott Bojár Gábor az Mfor.hu-nak adott interjúban .
A Graphisoft alapítójaként ismert nagyvállalkozó, – aki jelenleg Márki-Zay Péter egyik gazdasági tanácsadója – szerint sokat rombol „az úgynevezett haveri kapitalizmus a vállalkozói kultúrában. Hanyag munkát végezni olcsóbb, sőt hasznos is, hiszen,
ha újra kell csinálni, az újabb megbízást jelent”
— mondta a nagyvállalkozó.
Az is probléma szerinte, hogy sokszor olyan dolgokra írják ki a közbeszerzéseket, amelyekre valójában nincs is szükség. „Azt, hogy mire írnak ki közbeszerzést, az befolyásolja, hogy miből lehet többet ellopni. Nemcsak azért építenek ennyi stadiont tök feleslegesen, mert Orbán Viktornak a foci a kedvence, hanem mert egy stadionnál nehezebb összehasonlító árat találni, mint például egy autópályánál, ahol elő lehet szedni, hogy Letenye horvát oldalán miért kerül töredékébe egy kilométer, mint ugyanaz a magyar oldalon” — világított rá Bojár a furfangos orbáni „logisztikára”.
A vállalkozó-tanácsadó szerint „nagyon kreatív nép vagyunk, enélkül nem éltük volna túl az elmúlt viharos ezer évet. De sajnos ma a kreativitás többnyire csak abban merül ki,
hogy hogyan kerüljön közel valaki a hatalomhoz.
A haveri kapitalizmus nem ösztönöz értékalkotásra. Sőt, elnyom létező, valódi alkotó energiákat.”
Bojár Gábor arról is beszélt, hogy Orbán Viktor „nagyon erősen dolgozik rajta”, hogy megszerezze a huxithoz szükséges társadalmi támogatást.
Azaz ahhoz, hogy Magyarországot kiléptesse az Európai Unióból.
„Hiszen mi másra szolgál a szüntelen brüsszelezés.” Más kérdés – tette hozzá Bojár –, hogy „még a kilépésnél is rosszabb történt:
az unió árulói lettünk”.
(via, hvg.hu)