Kórházakat és más egészségügyi intézményeket soha nem szabad célba venni, még háborúban sem.
Az Egészségügyi Világszervezet arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna egészségügyi rendszerére „súlyos nyomás nehezedik” az Oroszországgal vívott háborújában.
A WHO európai irodájának vezetője szerint Ukrajnában az elmúlt napokban
gyorsan megnőtt a kórházakat és a mentőket ért támadások száma.
Dr. Hans Kluge azt mondta újságíróknak, hogy február 24-e óta
16 támadást erősítettek meg az ukrán egészségügyi intézmények ellen.
Catherine Smallwood, a WHO Europe vezető sürgősségi tisztje elmondta, ezek a támadások legalább kilenc halálos áldozatot követeltek.
„Magától értetődő, hogy az egészségügyi dolgozókat, kórházakat és más egészségügyi intézményeket
soha nem szabad célba venni,
még válságok és konfliktusok idején sem”
— mondta Kluge.
Kluge kedden elmondta, hogy a koronavírus okozta halálozások száma „sajnos növekedni fog” az oxigénhiány és az ellátási vezetékek megszakadása miatt. A WHO azon dolgozik, hogy Kijevet oxigénnel, inzulinnal, egyéni védőeszközökkel, sebészeti cikkekkel és vérkészítményekkel lássa el.
Kluge hangsúlyozta annak fontosságát, hogy „biztonságos” folyosókat hozzanak létre a humanitárius segélyek számára, hogy a háború alatt segíthessék a rászorulókat.
„A második prioritás annak biztosítása, hogy a szomszédos országok rendelkezzenek az érkezők sürgős egészségügyi szükségleteinek kielégítéséhez szükséges infrastruktúrával és szakértelemmel” – tette hozzá.
Eddig a becslések szerint kétmillió menekült hagyta el Ukrajnát az orosz invázió óta – közölte az ENSZ menekültügyi ügynöksége.
(via, Euronews)