Több országot is megkérdeztek arról, beengedi-e az állam a sajtót a kórházakba.
Sehol nincs a magyarországihoz fogható kormányzati kontroll az egészségügyi dolgozók sajtónyilatkozataival, a járványhelyzet bemutatásával és a kórházi-ápolási munka nyilvánosságával kapcsolatban – írta szerdán a Népszava.
Mi is beszámoltunk arról, hogy a Fővárosi Törvényszék döntése alapján az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) jogtalanul utasította ki a sajtót a kórházakból.
A Magyar Közlönyben azonban a bírósági döntéssel ellentétes határozatot jelentett be a kormány. Eszerint az operatív törzs határozhatja meg a sajtó egészségügyi intézményekbe való belépésének rendjét.
Ez azt jelenti, hogy az Orbán-kormány még a bíróság jogerős döntését is figyelmen kívül hagyta.
A Népszava öt különböző országban kérdezett rá az ezzel kapcsolatos ottani gyakorlatra. Arra voltak kíváncsiak, hogy
- kinek a hatásköre a kórházi sajtóengedélyek megadása,
- milyen esetekben utasíthatják azt el,
- korlátozták-e a járvány alatt a újságírók korábbi lehetőségeit,
- illetve mit gondolnak a sajtó szerepéről a járvány elleni védekezés hiteles bemutatásában.
A körkérdésből az derült ki, hogy a megkérdezett országok teljesen más gyakorlatot követnek, az állam nem szabályozza ilyen módon a kórházakat és a médiát.
Észtországban például minden egészségügyi intézmény önállóan szervezi a médiakapcsolatait, a finnek sem szólnak bele az ilyesmibe, a dán egészségügyi minisztérium pedig annyira nem illetékes az ügyben, hogy a Népszavát egyenes a Dán Újságírók Szövetségéhez irányították.