Megy a titkolózás.
Tompos Márton, a Momentum politikusa három minisztériumhoz, a Miniszterelnökséghez, az Emberi Erőforrások Minisztériumához és a Külügyminisztériumhoz nyújtott be adatkérést azzal a maláj milliárdossal kapcsolatban, aki a magyar lélegeztetőgép-bizniszben is érintett volt.
Ám a három minisztérium közül egy sem válaszolt a momentumos kérdéseire.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy Tompos a Facebook-oldalán közzétett videóban beszélt arról, hogy Vinod Sekhar maláj milliárdos érdekeltségébe tartozó GR Technologies nevű cégen keresztül érkezett Magyarországra az a 6258 kínai lélegeztetőgép,
amelyeket a kormány 178 milliárd forintért vásárolt meg.
Az ugyanakkor nem derült ki, hogy Sekhar pontosan mennyit keresett az üzleten.
Tompos a videóban viszont arról is beszélt, hogy a magyar kormány által kifizetett pénzből a maláj vállalkozó 19,3 millió dolláros luxusjachtot és egy Bombardier BD-700-1A10 magánrepülőt is vett magának.
A Momentum politikusa a Miniszterelnökségtől azt kérdezte, van-e kapcsolat aközött, hogy a maláj milliárdos „Európában korábban soha nem járt gépe” ugyanaznap, ugyanott szállt le Horvátországban, ahol feltehetően Orbán Viktor miniszterelnöké.
A Miniszterelnökség az esetleges horvátországi találkozóval kapcsolatban érdemben nem válaszolt. Választukban azt írták, hogy
a tárca nem minősül adatkezelőnek.
Az EMMI-t Tompos azt követően kereste meg, hogy a két, a maláj üzletemberen keresztül vett lélegeztetőgép-típusról is kiderült, hogy életveszélyes. A momentumos azt szerette volna megtudni, itthon üzembe helyezték-e őket, megvizsgálták-e a gépeket, illetve okoztak-e halálesetet. Az EMMI válasza azonban mindössze az volt:
„tárcánk nyilvántartás vezetési kötelezettséggel nem bír”.
Harmadikként Tompos Márton azt kérdezte a Szijjártó Péter vezette Külügytől, hogy miért kellett beiktatni Vinod Sekhar cégét a lélegeztetőgép vásárlásba, amikor „5 perces kereséssel kideríthető, hogy szélhámos”. Sekharnak ugyanis a kínai féllel is voltak az üzleti kapcsolatai, illetve közismertek a csalásgyanús ügyletei is.
„Kétszer is rákérdeztem, egyszer sem érkezett válasz”
– írta Tompos.
A politikus korábban rendőrségi feljelentést is tett az ügyben, de a BRFK gazdasági bűnözés elleni főosztály elutasította a nyomozást.