A szoftverfrissítés sajnos nem segít az ügyön.
Az Orbán-kormány évekkel ezelőtt kezdte el használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust.
— írtuk egy korábbi cikkünkben.
A kémszoftver a legdrágább, legkifinomultabb azok közül, amelyeket az izraeli cég árusít.
Egy lehallgatott személyért is több ezer eurót kér a programot fejlesztő vállalat.
Cserébe a program mindent tud, tökéletesen álcázza magát, a legnagyobb eséllyel sosem jövünk rá, hogy mi történt a telefonunkkal.
A Pegasusról érdemes tudni, hogy könnyedén képes több jogosultságot szerezni az eszközben, mint ami elérhető a felhasználónak. Mélyen behatol az operációs rendszerbe,
titkosított üzenetváltásokat olvashat, távolról bekapcsolhatóvá válik akár a mikrofon, akár a kamera.
A vásárló egy irányítóközpontból indíthat támadásokat a célszemély telefonszámának megadásával. A botrány ott kezdődött, hogy ahelyett, hogy terroristákat és bűnözőket figyeltek volna meg vele, a kémprogram nyomaira bukkantak ügyvédek, emberjogi aktivisták és újságírók mobiljain is.
A gyakran bevált módszer, a mobiltelefon szoftverének frissítése ebben az esetben nem segít, még az egyébként védettebbnek mondható iPhone-okon sem.
A régen használt, személyes üzeneteken keresztül letöltődő kártevőket felváltották a zéró-klikk néven emlegetett trükkök,
a felhasználó egyetlen mozdulata nélkül települ a szoftver.
Az Amnesty International jogvédő szervezet sürgeti, hogy a telefongyártók tegyék lehetővé azt, hogy a tulajdonosok vagy szakértők jobban ellenőrizhessék a készülékeket.
Claudio Guarnieri, berlini laboratórium vezetője annyit tud javasolni, hogy bizalmas beszélgetéseknek a közelében ne legyen ott a mobiltelefon.
(HVG nyomán)