Így fest a kormány teljes transzparenciája?
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere közérdekű adatigényléssel akarta megtudni, milyen alapon akar felvenni a kormány 540 milliárdos hitelt Kínától a Fudan Egyetem miatt, és miért gondolja helyesnek, hogy a Diákváros „helyett kínai kommunista egyetem” épüljön.
A főpolgármester hétfőn a Facebook-oldalán számolt be arról, hogy hosszú halogatás a kormány végül használhatatlan, kitakart dokumentumokat küldött vissza válaszként:
három oldal teljesen, kettő pedig részlegesen volt kitakarva.
„A letakart részeket a magyarok orrára nem akarják kötni, a kínaiak viszont nyilvánvalóan ismerik a részleteket. Suttyomban akarják eladósítani az országot, titokban akarják szolgálni a magyar fiatalok helyett a kínai befolyást”
– írta Karácsony Gergely.
Karácsony azt a februári előterjesztést kapta meg a kormánytól, amely a stratégiai együttműködési megállapodás megkötéséről szól a Fudannal.
Az előterjesztésben az a kormányhatározat is szerepel, ami a magyar felsőoktatási intézmény létrehozására vonatkozó intézkedéseket tartalmazza. Az első oldalon még olvasható néhány mondat az előterjesztéssel kapcsolatban, az ezt követők azonban a kitakarás miatt teljesen használhatatlanok.
Ungár Péter, az LMP képviselője június végén, ugyancsak egy adatigénylést követően számolt be arról, hogy a kormány úgy döntött a Fudan-projektről, és úgy hozott erről törvényt, hogy a kínai féllel nem tárgyaltak a finanszírozásról.
Az ITM ugyanis Ungárnak azt írta, hogy a projekt jelenlegi állapotában még nem született, nem születhetett “tervezési, finanszírozási, kivitelezési vagy egyéb megállapodás”. Hozzátették ugyanakkor, hogy a projekt a továbbiakban teljes transzparencia mellett, az érdekeltek bevonásával fog megvalósulni.
(hvg.hu nyomán)