A járvány miatt megtiltották a felmondásukat. De maradt egy kiskapu.
Idén eddig 23 rendőrt volt kénytelen elbocsátani a rendőrség azért, mert a rendőrök időközben beléptek valamelyik politikai pártba, a kettő pedig összeférhetetlen egymással. Tavaly nem volt példa hasonló esetre.
Bencsik János független országgyűlési képviselő adatigénylésére válaszolva a rendőrség megyékre lebontva is megadta, hányan hagyták el az állományt:
- Készenléti Rendőrség 11 fő,
- Budapesti Rendőr-főkapitányság 2 fő,
- Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság 3 fő,
- Heves Megyei Rendőr-főkapitányság 1 fő,
- Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság 2 fő,
- Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság 1 fő,
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság 1 fő,
- Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság 2 fő.
Korábban a Szabad Európa írt arról, hogy a helyzetükkel elégedetlen rendőrök így próbálják kicselezni, hogy a járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet ideje alatt nem mondhatnak fel – a szabályozás az egészségügyi dolgozókra is vonatkozik többek között.
A lap parlamenti pártokat is megkérdezett, hogy találkoztak-e a jelenséggel, vannak-e új tagjaik között olyanok, akik korábban rendőrként szolgáltak, de egyik párttól sem kaptak konkrét információt.
A felmondási tilalmat június 15-én oldották fel, a veszélyhelyzet azonban még marad, mert azt a kormánypárti többség meghosszabbította őszig.
A Belügyminisztériumban működő szakszervezetek közös felmérése szerint a belügyi dolgozók (ide tartoznak a rendőrök, tűzoltók, büntetés-végrehajtási alkalmazottak) 70 százaléka gondolkodik pályaelhagyáson, 75 százalék pedig úgy látja, hogy nem ellentételezik a fokozott igénybevételt.
A Független Rendőr Szakszervezet szerint csökkent a rendőr szakma presztízse, egyre többen szeretnének leszerelni, de a veszélyhelyzet kihirdetése után ez tilos volt.
(Szabad Európa / hvg.hu)