Szép új világ.
A Magyar Közgazdasági Társaság szakmai konferenciáján ismertetett nyugdíjszámítási pontrendszer úgy módosítaná a rendszert, hogy a nyugdíj összege, sőt a nyugdíjkorhatás is függjön a felnevelt gyermekek számától — számolt be a Növekedés.hu.
a Magyar Közgazdasági Társaság Demográfiai Szakosztályának a nyugdíjrendszer és a gyermekvállalás kapcsolatáról szóló szakmai kerekasztal-beszélgetésén elhangzott, hogy a rendszer alapja a jelenlegi helyett a jövő nemzedék járulékfizetési képessége, ami mögött gyakorlatilag semmilyen tartalék nem áll, implicit
államadósság viszont bőven.
További gondot jelent, hogy a családonkénti átlagos gyermekszám ugyan minimálisan növekszik, de 1,42-1,55 közötti értéke messze van még a kívánatos 2,1-től, ugyanakkor gond, hogy a szülőképes korú nők száma csökken.
Azt mondták: mivel a gyermeknevelés terhei a szülőkön vannak, annak hasznát viszont az állam élvezi a járulékok beszedésén keresztül.
Erre megoldás lehetne a konferencián résztvevők szerint, ha nem szakítanák el a humántőke megtérülését annak létrehozásától, vagyis figyelembe vennék, hogy ki hány gyerekkel járult hozzá a nyugdíjrendszer fenntartásához, és
ennek az arányában járna neki nyugdíj,
amelyben a végső finanszírozó maga a felnevelt gyermek.
A javasolt rendszerben pontozás alapján döntenének a nyugdíj összegéről, mégpedig úgy, hogy minden felnevelt gyermek után pontokat kapnának a gyermekek nevelésében résztvevők.
Ennek logikus következménye, hogy a gyermekteleneknek jóval kisebb lenne a nyugdíja, vagy az ő nyugdíjkorhatárukat meg kellene emelni.
Létrejönne azonban egy másik nyugdíjpillér, ahova a munkába állástól fizetnének az emberek meghatározott összeget, és ebből finanszírozhatnak a normál nyugdíjkorhatár és a megemelt nyugdíjkorhatár közötti időszakot azoknak, akik gyermektelenek maradnak.
A konferenciáról a videót itt találod: