Jogorvoslati lehetőségről nincs szó a törvényben.
Július 1-től kétszer kilencven napra a titkosszolgálatok saját hatáskörben elrendelhetik egyes online szolgáltatások felfüggesztését.
A törvénymódosítási javaslatot, amit a Parlament május 21-én elfogadott és ma életbe is lép, még Semjén Zsolt nyújtotta be.
A jogszabály a nemzetbiztonsági törvényt és az elektronikus információ biztonságáról szóló törvényt egészíti ki több ponton, állítólag
a kiberbiztonság erősítése jegyében.
A jogszabály értelmében a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat saját hatáskörben ideiglenes hozzáférhetetlenné teheti azt az „elektronikus hírközlő hálózat útján továbbított” adatot vagy szolgáltatást, amely a „magyar kibertér biztonságára fenyegetést jelent”, vagy „amely honvédelmi vagy szövetségi érdeket sért vagy veszélyeztet”.
Ennek időtartama 90 nap is lehet, de ez
még egyszer ugyanekkora időtartamra meghosszabbítható.
Az intézkedés a gyakorlatban azt jelenti, hogy bármilyen online tartalmat vagy szolgáltatást elérhetetlenné tehetnek, azaz szervereket kapcsolhatnak le, online szolgáltatók működését függeszthetik fel.
Harangozó Tamás, a parlament honvédelmi és rendvédelmi bizottságának szocialista tagja a módosítás elfogadásakor azt mondta: nyilvánvaló, hogy egy online tevékenységet végző vállalkozást ezzel egyszerűen
tönkre lehet tenni.
A törvény arról nem rendelkezik, hogy a szankcióval sújtott szolgáltató élhet-e jogorvoslati lehetőséggel, és ha igen, milyennel. Azt sem tisztázza, hogy mit jelent a „fenyegetés” és a „honvédelmi, vagy szövetségi érdek veszélyeztetése”.
(Népszava nyomán)