Kiszolgáltatott helyzetbe kerültek a hazai kórházak.
A Magyar Államkincstár legfrissebb adataiból az derült ki, hogy az egészségügyi intézmények adóssága március végén elérte
a harmincmilliárd forintot.
A MÁK adatai szerint mind a 604 intézmény teljesítette az adatszolgáltatás. Ebből 194 intézmény adós, míg 30 nap alatti tartozással csupán 152 intézmény rendelkezik.
„A magyar fekvőbeteg-intézményrendszer beszállítóinak száma körülbelül négy és fél ezerre tehető.”
— mondta a Világgazdaság megkeresésére Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára.
Rásky szerint habár a kórházak Covid üzemmódban működtek, a kifizetetlen számlákkal rendelkező intézmények száma a járvány idején sem csökkent, csupán hangsúlyeltolódások vannak a rendelésekben.
Megnőtt a higiénés szolgáltatások igénybevétele a Covid-ellátáshoz kapcsolódó gyógyszer- és orvosieszköz-felhasználás.
Hozzátette, hogy a
40 milliárd forint körüli tartozásállomány általában már gazdálkodási nehézségeket okoz a cégeknek.
Szerinte most annyival rosszabb a helyzet, hogy a rendelésállományok csökkenése miatt a legtöbb szállító már megérzi az adósságnak ezt a szintjét is.
Az OSZ főtitkár jelezte: szükség lenne egy év közbeni kórház-konszolidációra, sőt, javasolná, hogy a gazdaság újraindítás során az orvostechnológiai ágazatot azzal segítse a kormány.
Varga Zoltán, a DK politikusa szerdán közleményben reagált a helyzetre.
„A Demokratikus Koalíció szerint elkeserítő, hogy a hazai kórházak ilyen kiszolgáltatott helyzetben, adósságok tengerében vergődnek és próbálnak túlélni egyik napról a másikra, miközben Orbánéknak már minden fontosabb, mint a magyar egészségügy.
Az elmúlt években, de különösen a járvány ideje alatt feketén-fehéren kiderült, mekkora a baj, de a kormány még mindig inkább költ vadászati világkiállításra és stadionok gyepfűtésére, mint hogy segítene kilábalni a kórházaknak a válságból”
– írta Varga, hozzátéve, a 2022-es választás után segítséget fognak nyújtani az egészségügynek, mert
„a magyarok is megérdemlik az európai színvonalú ellátást és biztonságot!”
(Világgazdaság nyomán)