Bejött Orbán jóslata: A turizmusnak „kampó” volt a tavalyi év

93%-kal csökkent a bevétel a szektorban.

Közzétette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a tavalyi évre vonatkozó gazdasági adatait. Mindezek alapján 5%-kal csökkent a magyar gazdaság összteljesítménye. Ez 1995 óta a második legrosszabb adat a 2009-es összeomlás után.

A hivatal szektorokra lebontva is megvizsgálta az adatokat. Az iparban az átlagnál valamivel kisebb, 4,8%-os arányban csökkent a teljesítmény, a mezőgazdaságban pedig mindössze 0,2%-os volt a csökkenés. Ezzel szemben azonban például az építőipar 9,4%-os visszaesést könyvelhetett el.

A háztartások fogyasztása tavaly 2,6%-kal volt alacsonyabb 2019-hez képest, az utolsó negyedévben pedig 4,2%-os volt a visszaesés a 2019-es év végi adatokhoz képest. A kormány elsődleges célja az volt, hogy a hitelezéssel pluszpénzhez juttassa a lakosságot, így elkerülvén a gazdasági összeomlást.

A tavalyi év első negyedévében egyébként 1,9%-os növekedést mértek az előző év első negyedévéhez képest. A második negyedévben,

az első hullám alatti drasztikus lezárások következményeként 13,7%-os volt a visszaesés.

A júliustól szeptemberig tartó időszakban az újrainduló gazdaságnak köszönhetően már „csupán” 4,8%-os csökkenést mértek a tavalyi év hasonló időszakához képest. Év végén újabb korlátozásokat kellett bevezetni, azonban már csak 4,1%-os volt a visszaesés 2019 negyedik negyedévéhez viszonyítva.

Az utolsó három hónapban

a szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátóiparban 51,1%-kal csökkent, a szállításban és a raktározásban pedig 20%-kal romlott a teljesítmény.

Ebben az időszakban a kereskedelemben már 0,1%-os javulást mértek.

A foglalkoztatottság áprilisig 78 ezer fővel csökkent, azonban nyárra ugyanennyien tértek vissza a munka világába. Októberig ismét nőtt a munkanélküliek száma, számuk 63 ezerrel nőtt. Év végéig azonban 49 ezren újra munkát vállaltak.

A turizmus 58%-kal csökkent a vendégéjszakák száma. Ez viszonylag alacsony, de javarészt a nyári szezon miatti magas foglalásszám miatt ennyire kedvező ez az adat. A bevételcsökkenés azonban számottevő: összesen 93%-kal kevesebb pénz folyt be a szektorban.

Sokatmondó adat, hogy

2020-ban 400 ezer fővel nőtt azok száma, akik egy héten 30 óránál kevesebbet azaz, részmunkaidőben dolgoznak.

Ezen dolgozók jelentős része minden bizonnyal a vendéglátóipari szektorból került ki.

(hvg.hu nyomán)

Valódi Hírek