Lehetetlen helyzetbe került.
„A 2021. március elsején hatályba lépő egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló szerződést kényszer hatása alatt fogom aláírni”
– olvasható abban a Telex által közzétett nyilatkozatban, amelyet egy hazai mentődolgozó helyezett letétbe egy közjegyzőnél. A mentős nevét nem szerette volna felvállalni, mert tart a munkajogi következményektől.
A „kényszer” ugyanakkor átvitt értelemben veendő, hiszen nem arról van szó, hogy az Országos Mentőszolgálat kényszerítené dolgozóit a márciustól életbe lépő új jogviszony aláírására, hanem arról, hogy a mentős a helyzet kiélezettségére akarta felhívni a figyelmet.
Indoklásában a mentődolgozó azt írta,
„Az egészségügyben eltöltött több évtizedes munkámból eredő tapasztalatot a megszerzett végzettségeimet csak az állami ellátórendszerben tudom kamatoztatni. Az általam képviselt szakma intézményi követelményei annak specialitása miatt a magánegészségügyben nem találhatók meg.”
Ezért a jelenlegi helyzetben kénytelen egészségügyi szolgálati jogviszonyt létesíteni, a munkáltatója ugyanis más foglalkoztatási formát nem ajánl fel.
Az orvosok és ápolók mellett ugyanis a mentődolgozóknak is alá kell írniuk azt a március 1-től életbe lépő szerződést, amelynek értelmében a közalkalmazotti státuszból az egészségügyi szolgálati jogviszonyba léphetnek át.
Az új jogviszony habár az orvosok számára magasabb fizetést biztosít az ápolók és mentősök bérén ez nem változtat, a változás inkább az ezzel járó kötelezettségeket érinti, így például másodállást csak engedéllyel vállalhatnak, hálapénzt nem fogadhatnak el, és bárhova kirendelhetőek.
A mentős a Telexnek elmondta, ő másodállásban kórházban is dolgozik, az új jogviszony értelmében viszont ezt engedélyeztetnie kell, amelyről az veszélyhelyzet ideje alatt a Pintér Sándor belügyminiszter felügyelete alá tartozó Országos Kórházi Főigazgatóság fog dönteni.
(telex nyomán)
Kapcsolódó cikkünk:
https://nyugatifeny.hu/2021/02/18/nagy-a-baj-van-covid-osztaly-ahol-az-apolok-negyotode-felall-marcius-elsejen