Krónikus betegeket már biztosan nem oltanak a Szputnyik V-vel.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) teljes elnöksége már feburár elején nehezményezte azt, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) úgy engedélyezte az orosz koronavírus elleni vakcinát, hogy nem hozták nyilvánosságra az ehhez kapcsolódó dokumentumokat, így főként az alkalmazási előiratot.
Az OGYÉI végül ma délután, tette közzé az alkalmazási előirást, amelyből többek között kiderült az is, hogy kiknek nem ajánlott a vakcina beadása.
A dokumentum szerint a Szputnyik V ellenjavalt a következő esetekben:
- a védőoltás bármely összetevőjével vagy hasonló összetevőket tartalmazó védőoltásokkal
szembeni túlérzékenység; - korábban előfordult súlyos allergiás reakció;
- akut, fertőző és nem fertőző betegségek, krónikus betegségek fellángolása
- – a védőoltás 2-4 héttel a gyógyulás vagy a remisszió után adható be. Nem súlyos, vírus okozta légzőrendszeri
fertőzés vagy akut gyomor-bél rendszeri fertőzés esetén a védőoltás a testhőmérséklet normalizálódása után adható be. - terhesség és szoptatás;
- 18 évesnél fiatalabb életkor.
- krónikus vesebetegség vagy májbetegség esetén, endokrin betegségek esetén
- jelentős eltérések a pajzsmirigyfunkciós értékekben és nem megfelelően kezelt cukorbetegség,
- súlyos vérképzőszervi betegségek, epilepszia és más központi idegrendszeri betegségek, akut
koronária szindróma és akut agyi keringési történés, szívizomgyulladás, szívbelhártyagyulladás, szívburokgyulladás. - autoimmun betegségben szenvedők (az immunrendszer stimulálása a betegség fellángolásához
vezethet, különös körültekintést igényelnek azok a betegek, akik autoimmun betegsége súlyos
és életveszélyes állapotok kialakulásához vezethet); - rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők.
A második dózisnál pedig nem adható be, ha súlyos szövődmények alakultak ki az első védőoltás beadása után (így például: anafilaxiás sokk, súlyos, egész testre kiterjedő allergiás reakció, görcsök, 40 °C-nál magasabb láz stb.)
Az OGYÉI továbbá a következő mellékhatásokat sorolja fel:
- leggyakoribb általános mellékhatások: rövid ideig tartó influenzaszerű tünetek, beleértve a
hidegrázást, lázat, ízületi fájdalmat, izomfájdalmat, gyengeséget, rossz közérzetet, fejfájást, az injekció beadásának helyén fellépő érzékenység, vérbőség, duzzanat - kevésbé gyakori mellékhatások: hányinger, emésztési zavar (diszpepszia), étvágytalanság, valamint alkalmanként a regionális nyirokcsomók megnagyobbodása
- Az injekció beadásának helyén fellépő általános tünetek, illetve reakciók: hőemelkedés, az injekció
beadásának helyén tapasztalt érzékenység, duzzanat és viszketés, gyengeség, fájdalom, rossz közérzet,
láz, bőrmelegség az injekció beadásának helyén, étvágycsökkentés. Ezek a mellékhatások
nagyon gyakoriak, illetve gyakoriak. - Gyakori még: légzőrendszeri, mellkasi, száj-garatüregi fájdalom, orrdugulás, torokfájdalom, orrfolyás, fejfájás, hányinger, hányás, emésztési zavar. Ájulás viszont ritkán fordult elő.
A legtöbb mellékhatás az OGYÉI szerint következmények nélkül elmúlt.
A Gyógyszerészeti Intézet emellett azt is írta, hogy a klinikai epidemiológiai biztonságossági vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak, a vakcina hatásossága pedig meghaladja a 91 százalékot egy köztes elemzés szerint.
Az ATV mindeközben azt írja, hogy
két darab orosz vakcina valamivel több mint 19 dollárba, azaz mintegy 5700 forintba kerül.
A Híradónak nyilatkozó Szijjártó Péter külügyminiszter ezzel kapcsolatban azt mondta, tiszteletben kell tartanunk a szerződés titkosságát, ezért egészen pontos összeget nem árulhat el, ugyanakkor az oroszok által korábban nyilvánosságra hozott ár nem éri el a 20 dollárt.
„Korábban az oroszok azt nyilatkozták, hogy a külföldi értékesítés esetén az egy vakcina ára a 10 dollárt nem fogja meghaladni. Ez igaz a mi szerződésünkre is. Tehát egy személy beoltásához szükséges két vakcina ára a 20 dollár alatt maradt. Ezt a vállalást tették korábban az oroszok és ezt betartották a mi szerződésünk esetében is” – mondta Szijjártó.
Müller Cecília országos tisztifőorvos operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján közölte, hogy még a héten megkezdik a Szputnyik V használatát a koronavírus elleni oltásra regisztráltak körében. Müller szerint 560 fővárosi háziorvostól várják, hogy praxisonként öt-öt, krónikus betegséggel nem rendelkező jelentkezőt értesítsenek a lehetőségről, illetve szervezzék meg az oltópontokra szállításukat.