Lazítás esetén először a vendéglátóhelyeket nyitják ki.
Március 1-ig fenntartja járványügyi védelmi intézkedéseket a kormány — jelentette be Gulyás Gergely Miniszerelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón.
miniszter szerint kérni fogják az országgyűlést, hogy a parlament hosszabbítsa meg a járványügyi veszélyhelyzetet 90 nappal. A rendkívüli jogrendet a kormány saját hatáskörben 15 nappal hosszabbítja meg.
A védelmi intézkedések fenntartását február második felében felülvizsgálják.
Enyhítés akkor jöhet, ha jelentősen csökken a fertőzöttek száma, illetve ha van elég vakcina.
„Tudjuk, hogy nehézségekkel jár a szabályok betartása, de köszönettel tartozunk azért, hogy a magyar állampolgárok nagy többsége betartotta a szabályokat” — tette hozzá.
Gulyás elmondta, a kormány tisztában van azzal, hogy mely szektorokat érinti legérzékenyebben a járvány, ide tartozik a szolgáltatószektor, a vendéglátás és a turizmus is.
A miniszter hozzáfűzte, hogy folyamatosan tárgyalnak az érintett érdekképviseleti szervekkel, és mindent megtesznek azért, hogy felgyorsítsák a bértámogatások kifizetését.
Lazítás esetén először a vendéglátóhelyeket nyitják ki.
A vakcinákkal kapcsolatban arról beszélt, hogy „a közös európai beszerzéstől nem várhatjuk, hogy elegendő legyen a tömeges oltáshoz.”
Mivel a 70%-os átoltottság eléréséhez más vakcinákra is szükség van, ezért a kormány saját hatáskörben is folytatja a beszerzést.
Mint mondta: a Szputnyik V orosz oltóanyagot több mint két hónapos alapos vizsgálat után az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezte, a vakcina pedig biztonságos és a lehető legjobb technológiával készült.
„Oroszországgal szerződést is kötöttünk, ha betartják az abban foglalt vállalásukat, akkor február végéig 300 ezer emberre elegendő oltóanyag érkezik hazánkba.” — fogalmazott.
Hozzátette: a kínai vakcina hatékonysága is kifejezetten jó, az eddigi tapasztalatok kiválóak, és több mint 15 millió embert oltottak be vele a világon, ám az uniós hatóságok még mindig nem engedélyezték.
A kormány úgy döntött, hogy minden olyan vakcinát, amivel több mint egymillió embert oltottak be,
itthon is megkapja az ideiglenes veszélyhelyzeti engedélyt.