Egyelőre nem tudni, milyen információkhoz jutottak hozzá.
Az amerikai sajtóban arról számoltak be, hogy a Pénzügy- és a Kereskedelmi Minisztérium, valamint egyéb állami hivatalok is kibertámadások áldozatává váltak.
A Nemzeti Biztonsági Tanács szóvivője, John Ullyot közölte a német hírügynökséggel (DPA), hogy „az Egyesült Államok kormánya tudatában van ezeknek a beszámolóknak és minden megfelelő lépést megtesz, hogy az ezzel a helyzettel kapcsolatos problémákat beazonosítsa és megoldja.”
A Kereskedelmi Minisztérium megerősítette a CNN-nek, hogy az egyik irodájukban hackereknek sikerült áthatolnia a védekezési rendszeren.
A Washington Postnál úgy gondolják, hogy
a hackerek az orosz titkosszolgálattal állnak kapcsolatban.
Az egyelőre nem tisztázott, hogy pontosan milyen információkhoz juthattak hozzá a hackerek, de a támadások hónapok óta zajlottak és ugyanazok a támadók hajtották végre őket, akik a FireEye-t, a kibertámadások elhárítására szakosodott vállalatot is feltörték.
A támadók elsősorban a cég állami megrendeléseire voltak kíváncsiak, ezért indulnak ki abból, hogy állami megbízás alapján dolgoztak a támadók. A Washington Post vasárnapi értesülései szerint az FBI is bekapcsolódott az ügyet érintő nyomozásba.
Frissítés: Valótlanoknak minősítette hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint Oroszország hackertámadásokat szervezett az amerikai pénzügyminisztérium és a Nemzeti Távközlési és Információs Hivatal (NTIA) számítógéprendszere ellen.
„Ismételten csak vissza tudom utasítani ezeket a vádakat” – nyilatkozott Peszkov, „megalapozatlannak” nevezve azokat. „Nekünk nincs közünk ehhez” – szögezte le.
Peszkov emlékeztetett: Vlagyimir Putyin orosz elnök kezdeményezte, hogy az Egyesült Államok és Oroszország lépjen együttműködésre a kiberbiztonság területén, de nem kapott választ Washingtonból. Korábban az amerikai fővárosban működő orosz nagykövetség közleményt jelentetett meg a Facebookon, amely szerint az információs térben elkövetett támadások ellentétesek Oroszország külpolitikai elveivel és nemzetbiztonsági érdekeivel, és leszögezte, hogy Moszkva nem folytat támadó műveleteket a virtuális közegben.
(zdf.de/MTI nyomán)