Teljesítőképessége határán az egészségügy.
A telex.hu arról kérdezte olvasóit, hogy ők hogyan élik meg a járványhelyzetet. A beküldött történetekből az derül ki, hogy
teljes a káosz a magyar járványkezelésben.
Egymás után dőlnek ki az orvosok és az ápolók, a tesztelés követhetetlen és az iskolákban is fejetlenség uralkodik.
Az egyik megyei kórház orvosa, aki szintén elkapta a koronavírust, sírva beszélt a Telexnek a kórházban uralkodó körülményekről. Az orvos egy krónikus betegeket ellátó osztályon dolgozik. Hiába tettek meg mindent, hogy a covidos és nem covidos betegeket elkülönítsék, a vírus győzött, és felütötte a fejét a nem covidos osztályon.
„Október közepére berobbant a járvány. Miközben a betegek száma megduplázódott, aztán megtriplázódott a covidos részlegen, az orvosok és az ápolók megfeleződtek, mert ők is elkapták a vírust.” – nyilatkozta a Telex-nek az orvos.
Elmondása szerint mostanra az osztályon dolgozók fele karanténban van. Ilyen kevés emberrel nem tudják megoldani az ellátást, így jobb híján
az egészséges orvosok és ápolók előbb a nem covidos, aztán a covidos részlegen foglalkoznak a betegekkel.
Eközben folyamatosan érkeznek hozzájuk az ország más részeiből átvezényelt egészségügyi dolgozók, de a kezeléseket persze ott is folytatni kell, ahonnan ők jöttek.
Más olvasók az iskolákban tapasztalható kaotikus állapotokról meséltek: egy kisvárosi általános iskolában a szülőknek a vírus miatt nem szabad belépniük az épületbe, így a portán sorba állva várnak a gyerekeikre a napközi végeztével. A portás telefonál ilyenkor az adott osztály napközis tanárának, aki kiküldi a gyereket; ha nem éri el a tanár, akkor maga indul el érte. Emiatt
előfordult, hogy a szülőnek másfél órát kellett várnia a gyerekére.
Egy másik iskolában a kontaktkutatás sikerült elég érdekesen: az egyik gyereknek, aki 8 napja már egyébként is otthon volt, pozitív lett a tesztje, így kontaktkutatás címszóval hívogatták az osztálytársak szüleit a népegészségügyi központból.
Kiderült, hogy szinte mindenkinek más információkat adtak.
Volt, akinek azt mondták, hogy az egész osztálynak karanténban kell lennie két napig, mert a fertőzött gyereknek akkor járna le a 10 nap. Volt, akit későn hívtak, de olyan is, akinek azt mondták, hogy mehet iskolába.
(címlapkép: Varga Zoltán/MTI)