Kétoldalú megállapodást kell hozzá kötni és megfelelni egy nagyon szigorú követelményrendszernek.
Szerdán jelentette be Kásler Miklós, hogy bruttó 500 ezer forintos támogatást kap 10 ezer, hátrányos helyzetű településen élő pedagógus; 400 települést választottak ki a projektre.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete most közleményében azt írja, Kásler szavaival szemben semmiféle „támogatásról” nincs szó: az EFOP-pályázat egy feladat megvalósításához kötendő összeg.
Azaz a Klebelsberg Központ számára kiírt 6,43 milliárd forintos keretösszegű pályázat keretében
„a kedvezményezett pedagógus kétoldalú megállapodást köt majd a Klebelsberg Központtal, hogy tanóráin megvalósít egy másfél oldal hosszan felsorolt követelményrendszert”.
A PDSZ rámutat: „ez egyáltalán nem egy egyszerű támogatás, ahogy Kásler úr atyaian elővezette videóinterjújában”, és a program aránytalanul komoly követelményeket támaszt a résztvevő pedagógusokkal szemben
nettó 300 ezer forint
körüli összegért cserébe.
Vagyis nem a pedagógusok munkájának elismeréséről van szó, hanem – ahogy minden uniós projekt esetében – a pénzért cserébe extra feladatokat kell végezni.
A felhívás szerint
- a tanároknak élményszerű oktatási környezetet kell biztosítaniuk, több digitális eszközt kell használniuk,
- erősíteniük kell a digitális kompetenciákat, kiemelten kell figyelniük a közösség újjáépítésére,
- be kell építeniük a tanmenetbe a digitális oktatás idején feldolgozott tananyagot, ezt át kell ismételniük,
kezelniük kell az egyéni problémákat,
- a tankerület pedig a KRÉTA nevű online rendszerben követi majd, hogy a tanárok megfelelő szemlélettel tartják-e az óráikat.
A szakszervezet hozzáteszi: nagyon szerencsétlennek és károsnak tartják azt a megoldást, hogy a kormányzat nagy ritkán egy-egy összeg erejéig premizálja a munkavállalók egy részét.
„Ez rossz gyakorlat. Különösen akkor az, amikor a követeléseink alapvető eleme az a Fidesz és a kormány által is megígért, törvénybe is foglalt majd elkaszált elv, miszerint a pedagógus-bértábla tételei a mindenkori minimálbérhez igazítva emelkedjenek”
– írja a PDSZ.
FRISSÍTÉS: Az ügy kapcsán szombat délután közleményt adott ki a Klebelsberg Központ, idézzük:
„A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetétől származó hamis információkkal szemben a valóság az, hogy az érintett intézményekben dolgozó kollégáknak nem kell pályázniuk. A pedagógusok, gyógypedagógusok és a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottak automatikusan részesei a projektnek. A részvétel önkéntes, ezért bárki jelezheti, ha nem kíván csatlakozni. Az sem igaz, hogy többet kell adminisztrálniuk a tanároknak, vagy éppen visszafizetési kötelezettség terhelné őket a már kifizetett díjak esetében.
A Klebelsberg Központ az EFOP-3.1.11-19 „Kedvezményezett településeken működő állami fenntartású köznevelési intézmények munkájának támogatása” c. felhívás alapján valósítja meg a projektet. A Felhívás célja az érintett településeken működő állami fenntartású köznevelési intézményekben dolgozó pedagógusok, valamint a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottak esetében az említett intézményekben tanuló diákokkal kapcsolatos pedagógusi feladatok támogatásával a tanulói lemorzsolódás visszaszorítása. A projekt elismeri, hogy a kollegák többlet időt és figyelmet fordítanak a tanulókra az esetleges lemaradások kompenzációjáért, és a 2019/2020 tanévben elrendelt tantermen kívüli, digitális munkarend során feldolgozott tananyagokhoz kapcsolódó felmérés, ismétlés és visszamérés keretében végzett többlet feladatot díjazza.
A Klebelsberg Központ és a tankerületi központok mindent megtesznek azért, hogy a tanév biztonságosan elkezdődhessen, folyamatosan ezen dolgozunk az iskolákkal együtt. Sajnálatos, hogy egyes szervezetek ezt kívánják ellehetetleníteni rövidtávú politikai érdekből.”