Nincs kegyelem.
A kormány a „gazdaságvédelmi akcióterv” második részeként döntött arról, hogy nem lesznek végrehajtási eljárások a veszélyhelyzet idején.
Csakhogy úgy tűnik, ez nem igaz.
A hvg.hu most arról ír: több vállalkozó is azzal kereste meg őket, hogy a veszélyhelyzet kihirdetése után
felszólító levelet
kaptak az adóhivataltól arról, rendezze tartozását, ha nem, akkor inkasszót tesznek a számlájára.
Egy vállalkozó, aki név nélkül nyilatkozott a lapnak, azt írta: pont azokat büntetik gyorsan, akiknek a vállalkozása épp a válság miatt került nehéz helyzetbe.
Azok viszont, akiknek még a válság előtt akadt problémájuk, a jelek szerint megvárhatják a veszélyhelyzet végét.
A kormányrendelet, amely a végrehajtások felfüggesztéséről rendelkezik, úgy szól, hogy
„a 2020. március 24-én az adóhatóság előtt folyamatban lévő, az adóhatóság által foganatosítandó rendelkezések szünetelnek 2020. március 24-től a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig”.
Csakhogy ha 2020. március 24-én még nem volt folyamatban végrehajtás, akkor az adóhatóság fizetési felszólítást küldhet ki és végrehajtási eljárást indíthat.
Azok a vállalkozók, akik a járványhelyzetben adósodtak el, rosszabbul járnak, mint azok, akik már korábban is tartoztak.
A lapnak nyilatkozott egy könyvelő, aki mintegy 80 cég ügyeit intézi Budapesten. Ügyfeleinek fele halmozott fel adósságot, amióta kitört a járvány, és május elején valamennyien kaptak értesítést, hogy fizessenek.
A NAV tájékoztatója szerint azt, hogy a fizetési nehézség a járványügyi helyzet miatt alakult ki,
bizonyítania kell,
hogy mikor keletkezett a tartozása, sőt, azt is vizsgálják: a kérelmező veszélyhelyzet elrendelését megelőző és követő jövedelmi és vagyoni helyzete, illetve a gazdálkodási adatai.
Ezeket vetik össze egymással, és döntenek a méltányosságról.
Ha a vállalkozás átmeneti fizetési nehézséggel küzd, akkor lehetősége van fizetési halasztást kérni, illetve akár arra is, hogy a halasztást követően részletekben tegyen eleget fizetési kötelezettségének.
Becslések szerint eddig legalább 500 ezer ember vesztette el a munkáját.
(hvg.hu / Nyugati Fény)