Orbánék számára nincs semmi látnivaló a rekordmagas focistafizetések ügyében.
Orbán Viktor nem reagált az NB I-es focisták fizetésére, az államtitkára azonban elmondta: szerint nem az eredményesség a legfontosabb szempont – írta meg az economx.hu.
Havi 6 milliót visznek haza a magyar focisták
Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselője a Puskás Akadémia alapítójának, Orbán Viktornak tette fel a kérdést:
mi alapján keresnek a magyar NB I-ben játszó játékosok átlagosan havi hatmillió forintot.
Vadai írásban fordult a kormányfőhöz. Az általa hivatkozott újságcikkből többek között az derült ki, hogy Magyarországon 99 millió euróról 105 millióra emelkedett a csapatok bérköltsége, ám ez a szám nem csak a játékosok fizetését foglalja magába.
Ez, csakúgy, mint egy évvel korábban, öt–hat százalékos emelkedést mutat.
A magyar focisták összesen 62 millió eurót kerestek tavaly
A labdarúgók a vizsgált időszakban 62 millió eurót (több mint 25 milliárd forintot) vihettek haza, ennek eloszlását azonban nem taglalja az UEFA-jelentés. A nepszava.hu a Transfermarkt adataira hivatkozva arra jutott, hogy jelenleg 339 futballistát tudnak soraikban az élvonalbeli csapatok.
Mindez átlagosan 28 fős keretet jelent, és ha szerintük a 2023/24-es időszakot is ezen számok alapján vizsgáljuk, akkor átlagosan valamivel
több mint havi 15 ezer eurós, azaz közel hatmillió forintos fizetést kapunk.
A HM államtitkára elárulta a titkot
Orbán Viktor helyett azonban a sportért is felelős Honvédelmi Minisztérium államtitkára, Vargha Tamás válaszolt. Mint fogalmazott: a labdarúgók és a klubjaik közötti szerződéses megállapodások „nem tartoznak az Orbán-kormány hatáskörébe„.
Vargha Tamás úgy véli, hogy Vadai Ágnes kérdése inkább politikai hangulatkeltésnek tűnik, mintsem valódi érdeklődésnek. Ezért azt is hozzátette, hogy amíg az ellenzéki képviselő kritizál, addig a kormányzat építkezik, ugyanis
az a célkitűzésük, hogy Magyarország sportnemzet és egyúttal sportoló nemzet is legyen.
A sportba fektetett források pedig nem pusztán eredményekben, hanem a társadalom egészségében, az utánpótlás-nevelésben és a közösségépítésben is kamatoznak – utalt arra a kritikára, miszerint a magyar labdarúgók közvetett vagy közvetlen támogatása nem a teljesítményük alapján történik.