Woelki bíboros maga is részt vett Ferenc pápaválaszó konklávé folyamatában.
A tavalyi év egyik legnépszerűbb filmje a Konklávé volt, amely arról szólt, hogy milyen intrikák közepette választanak a bíborosok új pápát a Vatikánban. Az Oscar-díj egészen biztosan nem Ralph Fiennes alakításán múlott, aki a konklávét levezénylő bíborost játszotta.
Részleteket osztott meg a német bíboros a konklávé folyamatáról
Megtekintette azonban ezt a filmet egy olyan bíboros is, aki személyesen részt vett már ilyen eseményen, nevezetesen azon a konklávén, amelynek eredményeként Ferenc pápa került Szent Péter székébe.
A Spiegelnek elmondta, mi különbség a filmben ábrázolt fiktív történet és a valóság között. Rainer Maria Woelki kölni bíboros, bár elmondása szerint kifejezetten élvezte az izgalmas thrillert, azt mondta,
„nagyon jól elszórakoztatott, de a realitás ettől jócskán eltér”.
Woelki egyike lesz annak a 135 bíborosnak, akik megválasztják a húsvéthétfőn elhunyt Ferenc utódját. A bíboros ebben már némi rutinnal is rendelkezik, hiszen 2013-ban Ferenc megválasztásában is részt vett.
Titoktartás köti a bíborosokat, ezért lehet szűkszavú Woelki
Azt mondja, a film a legjobban azt a fajta elszeparálódást ábrázolja, amely valóságosan létrejön, amikor a bíborosok elvonulnak a sixtusi kápolnába.
Megjegyzi azonban, hogy
„meg kell különböztetni az elő-konklávét – amely általános gyűlésekből áll – a valóditól”.
A megelőző gyűléseken elmondása szerint összejön a világ minden tájáról a sok bíboros és ismerkednek, miközben „különféle álláspontokat ütköztetnek”.
Ebben a fázisban még előfordulhatnak hevesebb nézetkülönbségek, vagy akár viták is. Amikor azonban a bíborosok elvonulnak, akkor minden megváltozik.
Nincs sem mobiltelefon, sem laptop, sem tévé
Először is a Santa Maria-vendégházban jönnek össze, ott töltik az éjszakákat. Ilyenkor
az összes elektronikus eszközt elveszik tőlük, beleértve a mobiltelefonjaikat.
Mindenki kap egy szobát.
Teljesen bezárják őket a tradíció jegyében
Woelki úgy emlékezik vissza az eseményre, hogy
„az ablakok le voltak deszkázva, a spaletták bezárva.
Nem volt rá lehetőségem, hogy nappali fényt lássak.”
A vendégház, ahol a bíborosok alszanak és esznek, mintegy 500–600 méterre van a kápolnától, ahol maga a választás zajlik. A nap során addig tartózkodhatnak a szabadban, ameddig ezt a sétát megteszik.
A választás csendes és méltóságteljes
Woelki azt mondta a portálnak, hogy a teljes folyamat „imahangulatban” zajlik. Bár az előzetes megbeszélések alatt előfordulnak a viták, ilyenkor már – a filmben látottakkal ellentétben –„nincsenek nagyobb horderejű érzelmi megnyilvánulások”.
A bíboros azzal is alátámasztja, hogy miért is várható békés hangulat a konklávé során, hogy maga Ferenc is ezt igyekezett meghonosítani a katolikus egyházban. Olyan bánásmódot fektetett le, amelynek
lényegi eleme a figyelem volt a kinyilatkoztatás helyett.
A figyelem egymásnak és Isten hangjának szólt – mondta Woelki.
„Az a személyes tapasztalatom is, hogy ilyenkor Isten a különbözőségből az egységbe vezet minket. A mi feladatunk az, hogy megnyissuk magunkat, és érzékeljük, hova akar vezetni minket. Ennek a felismerése nagy kihívás”
– fogalmazta meg az új pápa megválasztása menetének esszenciáját az egyház nézőpontjának megfelelően.