Burkoltan üzent Trump Irán vezetőjének a bejelentésben.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn bejelentette, hogy az Egyesült Államok és Irán képviselői szombaton leülnek tárgyalni egy esetleges nukleáris megállapodásról.
Netanjahu után az irániakkal tárgyal Trump
A találkozó tényét Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter is megerősítette,
de szerinte a megbeszélések közvetett jellegűek lesznek – írta meg a BBC.
Trump hétfőn a Fehér Házban újságíróknak azt nyilatkozta, hogy az amerikai és az iráni kormány közötti megbeszélések „nagyon magas szinten” zajlanak majd. Egyúttal burkoltan megfenyegette Iránt, amikor úgy fogalmazott:
„nagyon rossz nap lesz Irán számára„, ha nem születik megállapodás.
Már a katonai fellépés is szóba került
Az Egyesült Államok elnöke márciusban
kilátásba helyezte az Irán elleni katonai fellépést,
miután az ország legfelsőbb vezetője, Ali Hámenei ajatollah nyilvánosan elutasította a közvetlen tárgyalásokra tett ajánlatát.
Trump azt követően beszélt az Iránnal való tárgyalásokról, hogy hétfőn a Fehér Házban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki korábban Orbán Viktornál járt látogatáson Budapesten.
További részletek nem derültek ki
Az amerikai elnök nem közölt további részleteket a tárgyalásokról, ahogy azt sem árulta el, mely tisztviselők vesznek majd részt azon. Arról sem nyilatkozott, hogy a megbeszélések hol zajlanak majd, de fenntartotta annak lehetőségét, hogy meg tudnak állapodni.
Nem sokkal ezután az iráni külügyminiszter megerősítette, hogy Washington és Teherán április 12-én Ománban találkozik majd. Abbász Aragcsi az X-en azt írta:
„Ez éppúgy lehetőség, mint próbatétel. A labda Amerika térfelén pattog.”
Iran and the United States will meet in Oman on Saturday for indirect high-level talks.
It is as much an opportunity as it is a test. The ball is in America’s court.
— Seyed Abbas Araghchi (@araghchi) April 7, 2025
(Seyed Abbas Araghchi / X)
A közel-keleti ország nem lehet atomhatalom
Az Egyesült Államok és szövetségesei számára évtizedek óta
kulcsfontosságú külpolitikai cél Irán atomfegyver-építési képességének megfékezése.
2015-ben Barack Obama megállapodást kötött Iránnal, amelynek értelmében a közel-keleti ország korlátozta nukleáris tevékenységét. A megállapodást követően nemzetközi ellenőröket engedtek be az országba, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a nukleáris létesítményeket kizárólag polgári célokra használják, és nem fegyvergyártásra.
Cserébe az Egyesült Államok és szövetségesei feloldották az iráni gazdaságot megbénító szankciók egy részét. A megállapodást Kína, Franciaország, Németország, Franciaország, Oroszország és az Egyesült Királyság is aláírta. Trump azonban hivatalba lépése után, 2021-ben egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat a megállapodásból.
Kapcsolódó:
Ebből mi lesz? Már atomfegyver bevetésével fenyegetőzik a felbőszült iráni vezetés