Csehországban, Szlovákiában és Bulgáriában is volt iskolai bombariadó az elmúlt hónapokban. Oroszország keze van a bombafenyegetések kiadásában?
Magyarországon csütörtökön délelőtt fél tizenkettőig 268 oktatási intézményhez érkezett fenyegetés. Rétvári Bence államtitkár szerint jelenleg sehol nincs olyan helyzet, hogy a bombamerénylet tényleges veszélye fennállna. A magyar hatóságok az Interpollal is felvették a kapcsolatot, mert tovább nőtt az érintett intézmények száma.
Megírtuk, hogy a kora reggeli órákban a bombariadó már legalább húsz intézményt érintett, ők kaptak e-mailben fenyegető üzenetet. Ezért számos iskolát kiürítettek csütörtök reggel országszerte. Ez a szám délelőtt 11 órára 240-re emelkedett.
Tavaly Szlovákiában és Csehországban történt hasonló, Oroszország egyik szerveréről küldték a bombafenyegetéseket
2024 szeptember elején több száz cseh és szlovák iskola kapott bombafenyegetést, a több napos rendőrségi nyomozás és az épületek átvizsgálásának ideje alatt az intézményeket is be kellett zárni. Szerencsére végül az egyik fenyegetés sem vált valóra. Az iskolákban nem találtak robbanóanyagra utaló nyomokat.
Szlovákiában azt is leírták a fenyegető levélben, hogy a bomba déli 12 órakor robban majd fel. Az e-mailben szerepelt, hogy
a támadás mögött a „dnyipropetrovszki őrültek” állnak.
Ráadásul nem először történt, hogy tömeges fenyegetés ért valamilyen közintézményt, júliusban a bíróságokat kellett kiüríteni hasonló ok miatt. 2024 májusában pedig másfélezer óvoda, általános, illetve középiskola kapott fenyegető e-mailt egy időben.
Szerdán Bulgáriát sem kímélték
Bulgária több városának iskolájában bombariadót jelentettek be szerda délelőtt a 112-es segélyhívó számon és az oktatási intézmények e-mailjein – tudósított a akti.bg a NOVA bolgár belügyminisztériumtól kapott beszámolójáról.
Stara Zagora, Vratsa, Várna, Pernik és Szófia oktatási intézményei voltak érintettek a tegnapi bombafenyegetésben. A hatóságok azonnal kivonultak a helyszínre, hogy ellenőrizzék a kapott információk hitelességét. A bolgár törvények szerint ilyen esetekben az oktatási intézményt 24 órán keresztül zárva kell tartani.
A bolgár kiberbűnözés elleni osztály vezetője azt nyilatkozta, hogy minden fenyegetést komolyan vesznek. A rendőrök minden intézményt alaposan átvizsgálnak, és csak ezután lehet megmondani, hogy az iskola vezetőségének engedélyével folytatódnak-e a tanítási órák.
Két országban is orosz szálra utaló nyomokat találtak
A Bulgáriában szerdán történt bombariadót követően Yavor Kolev biztos, a kiberbűnözés-elleni osztály vezetője azt nyilatkozta a NOVA Tv-nek:
„Hazánkban az iskolák elleni bombariadós támadás hibrid, orosz platformról és orosz levelezőszerverről érkezik, de a feladó a világon bárhol lehet, így Bulgáriában is.”
Hozzátette, a csapatok lelkiismeretesen végezték munkájukat, a GDBOP kiberbűnözéssel foglalkozó szakemberei pedig folytatják a nyomozást.
„Az ilyen támadások összetett, határokon átnyúló bűncselekmények, amelyek felderítése nemzetközi együttműködést igényel”
– szögezte le Yavor Kolev.
A 2024-es csehországi bombariadókat követően Michal Koudelka, a cseh titkosszolgálat főnöke 2024 novemberében a prágai parlamentben nyilatkozott. Az Európa elleni orosz szabotázsakciókról tartott konferencián elítélte a cseh intézmények elleni kibertámadásokat – írta a Politico.
„A kibertérben zajló műveletek az országunkban lévő entitások elleni közvetlen támadásokkal is összefüggnek… például szeptemberben a robbanóanyagok elhelyezéséről szóló fenyegető e-mailek, amelyekkel több csehországi és szlovákiai iskolát is célba vettek, amelyek mögött szintén jól látható orosz nyomok vannak”
– mondta. Azt is hozzátette,
„a gonosz egyfajta globalizációjának vagyunk tanúi, ahol a gonosz tengelyének országai – Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea –
támogatják, kiegészítik és segítik egymást céljaik elérésében”.
(Kiemelt képünk illusztráció)