Valamire nagyon készül Orbán: Gyanús bejelentést tett csütörtökön délután (+fotók)

Orbán bezsongott a magyar EU-s csúcs zárásától.

Orbán lassan az EU vezérének képzeli magát

Csütörtökön este indul az EU-csúcs Brüsszelben. Orbán Viktor ennek előkészületeiről tett közzé fotókat a közösségi oldalára.

A napot a Patrióták Európáért képviselőivel való találkozással indította, ezt követően az esti órákban pedig az EU-csúcson zárja a magyar soros EU-elnökséget. Ennek keretében be fog számolni a magyar kormány által végzett „munkáról” (?!) is.

A kétnaposra tervezett csúcson több fontos témáról is beszélnek majd a tagállamok állam- és kormányfői. Így biztosan téma lesz az ukrajnai háború és a közel-keleti helyzet is. A témák közt szerepelhet, hogy Európa hogyan tudná jobban megvédeni magát.

Sajtótájékoztatón is részt vesz

Bár itthon csak elvétve tart sajtótájékoztatót a miniszterelnök, Brüsszelben más a helyzet, ugyanis a kormányfő figyelme a külpolitikára terelődött az utóbbi években. Az EU-csúcs végeztével – főleg, ha ez egyben a soros elnökség vége is – az a szokás, hogy az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökeinek közös sajtótájékoztatójához soros elnökként a tagország állam- vagy kormányfője is csatlakozik.

Orbán csütörtök reggel azt mondta, arra törekednek, hogy mindent megváltoztassanak Brüsszelben, ahogy Donald Trump tette az Egyesült Államokban.

Találkozhat Zelenszkij ukrán elnökkel is

Arra a kérdésre válaszolva, hogy az uniós csúcsra meghívott Volodomir Zelenszkij ukrán elnöknek bemutatja-e az ukrajnai háborút lezárni hivatott béketervét, Orbán Viktor azt válaszolta:

„A terv már az asztalon van, vagy elfogadják, vagy nem”

– idézte az MTI.

Arról nem beszélt a miniszterelnök, hogy jómaga épp a napokban trollkodta szét a béketárgyalásokat. Orbán ugyanis a Putyinnal való telefonbeszélgetését követően először karácsonyi fegyvernyugvásról beszélt, amit szerinte az ukránok elutasítottak, de ezt Ukrajna cáfolta. Később egy hivatalos közleményben is helyretették a miniszterelnököt. Ezután arra kérték, hogy maradjon ki a további egyeztetésekből, és fejezze be az egyoldalú kinyilatkoztatásokat.

Az ukrán külügyminisztérium közölte:

„Felszólítjuk a magyar felet, hogy

hagyjon fel a béke és karácsony témájában történő erkölcstelen manipulációkkal.”

Mivel magyarázkodott Orbán?

Orbán szerint egy „nagyon egyszerű, de emberi érzésből kiinduló tervről” van szó: néhány karácsonyi napra tűzszünetet lehetne hirdetni, mert nem lehet hagyni, hogy több ezer fiatal ember haljon meg a harctéren az ünnepekkor.

„Nem példátlan ez az európai történelemben. Akármilyen véres harcok is vannak, arra a néhány karácsonyi napra tűzszünetet lehetne hirdetni. Ez sikerült korábban ennél nagyobb háborúk esetében is Európában.

Ne öljék meg az emberek néhány napig egymást a frontvonalon karácsonykor, és cseréljenek ki nagy számban foglyokat, néhány száz vagy ezer embert engedjenek haza a családjához”

– fejtette ki. Arra a kérdésre, hogy csütörtökön készül-e kétoldalú egyeztetésre az ukrán elnökkel, Orbán Viktor azt válaszolta:

„készenlétben dolgozom és készenlétben alszom. Mindig készen állok minden értelmes megbeszélésre”.

Máris változások voltak a Patriótáknál

Felmerült, hogy a Patrióták Európáért pártcsalád bővülhet, miután Giorgia Meloni olasz kormányfő lemondott az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnöki tisztéről, és helyét Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök veheti át. Orbán Viktor elmondta: kedden tanácskozást folytatott Morawieckivel, és

a két pártcsoport közötti együttműködés elmélyítését és szélesítését tűzték ki célul,

amely később majd elvezethet egy nagyobb egységhez is.

A miniszterelnök bejegyzését itt nézheted meg:

(Orbán Viktor/ Facebook-oldal)

Kapcsolódó:

Csütörtöki őrület: Hihetetlen, amit Deutsch Tamás mondott a Kossuth rádióban

Valódi Hírek