Elmaradt a kivégzés Szíria területén Aszad bukása miatt.
Az Aszad-rendszer rendkívül gyors összeomlásával több tízezer
politikai okból bebörtönzött rab
nyerte vissza szabadságát Szíriában. A véreskezű diktátor nőket és egészen kis gyerekeket is bebörtönzött. Őket a lázadók találták meg, sokan a rabok közül évtizedeket töltöttek a rács mögött.
Megúszta a kivégzést a rab, Aszad bukása miatt elmaradt a megtorlás
Előfordult, hogy valaki éppen a kivégzését úszta meg.
„Most vasárnap végeztek volna ki, ehelyett új életet kaptam. Egész ez idáig nem láttam a napot”
– szúrta ki a 24.hu egy 63 éves elítélt mondatát a The Guardian beszámolójában.
A szíriai börtönkörülmények rendkívül kegyetlenek voltak. A kínzások és a kivégzések mindennaposak voltak, a rendszer ellenségeivel brutálisan bántak. Az egyik leghírhedtebb és legbrutálisabb börtönben, a Sednayában titkos föld alatti cellákban volt a rabok egy része, így ott
légkalapácsokkal kellett szétverni a betonfödémet,
hogy ki tudják szabadítani őket.
Volt, ahol a falakat kellett lebontani, mert a börtönőrök elmenekültek, és olyan erős biztonsági rendszerek voltak beépítve, hogy ez volt a legegyszerűbb megoldás a rabok kiszabadítására.
A videón látszanak az embertelen körülmények
A bejegyzést itt nézheted meg:
The images coming out Sednaya Prison should haunt us for ages to come, thousands trapped beneath layers of structures, never seeing the light of day.
Detainees held without charge in solitary confinement, left to rot. This is the „Human Slaughterhouse” of Syria. pic.twitter.com/Q6ghSIxv49
— Rami Jarrah (@RamiJarrah) December 8, 2024
Mással voltak elfoglalva a diktátor szövetségesei, egyedül nem húzta sokáig
Összefoglaltuk, hogy 2000 óta irányította vasmarokkal Szíriát Bassár el-Aszad. A közel-keleti országban 2011-ben kirobbant polgárháború során a diktátor vegyi fegyvereket is bevetett a saját népe ellen. Ilyen rémtettre csak Adolf Hitler és Szaddám Huszein volt képes korábban.
Sokan emlékezhetnek rá, hogy a 2015-ös menekültválságban elsősorban a szír polgárháború elől menekülő emberek érkeztek Magyarországra. Miután Orbán Viktornak sikerült felkorbácsolni a menekültellenes hangulatot, Bassár el-Aszad megragadta a lehetőséget:
a menekültek feltartóztatásáért cserébe hatalomban tudott maradni.
Aszad fő támogatói egyébként Oroszország és Irán volt. Miután mindkét diktatúra meggyengült az elmúlt időszakban, a szíriai iszlamista lázadók pedig vérszemet kaptak: előbb a második legnagyobb várost, Aleppót, majd Damaszkuszt is elfoglalták. Emiatt szombat este Bassár el-Aszad elmenekült a fővárosból.
Sajtóhírek szerint a szír diktátor repülőgépe lezuhanhatott, miután Damaszkuszból megpróbált Moszkvába menekülni, később kiderült, hogy megérkezett Moszkvába, ahol humanitárius alapon (sic!) kapott segítséget.