Nyugodjon békében!
Meghalt Philip Zimbardo
2024. október 14-én
meghalt Prof. Philip Zimbardo szociálpszichológus
– tudatta közösségi oldalán a Hősök Tere Alapítvány.
„Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy 2024. október 14-én elhunyt Prof. Philip Zimbardo, a világ egyik legelismertebb szociálpszichológusa, a Stanford Egyetem emeritus kutatója. Munkássága, különösen a híres stanfordi börtönkísérlet, és a bámészkodó hatással kapcsolatos kutatási eredményei meghatározóak a pszichológia, a szociálpszichológia történetében és a társadalomban is világszerte”
– írták.
Fő kutatási területe az emberi agresszió volt
Felidézték, a stanfordi börtönkísérlet után Zimbardo fő kutatási területe az emberi agresszió maradt. A szituáció hatalmát vizsgálta, vagyis azt, hogyan és mennyire befolyásolja az emberek viselkedését az, ha sokan vannak egy adott helyzetben.
2003-ban az iraki háború kapcsán a világsajtót bejárta az az abu ghraib-i börtönben készült fotósorozat, amely dokumentálta, hogyan kegyetlenkednek a katonák a fogvatartottakkal. A helyzet nagyban hasonlított a stanfordi börtönkísérletre. Zimbardo professzor ezért és ekkor kezdte azt vizsgálni, hogyan lehet az általában közönyös, hétköznapi emberekből a jobbik énjüket kihozni, hétköznapi hősökké válni, és hogy a mindennapi hősiesség hogyan tanulható és gyakorolható.
Mint írták, ez a gondolat és az elmúlt több évtized szociálpszichológiai kutatási eredményei vezették őt a Heroic Imagination Project megalapításához, amelynek célja az emberek ösztönzése és képzése arra, hogy merjenek és tudjanak kritikusan gondolkozni, álljanak ki másokért, cselekedjenek hősként a mindennapi életben és ne maradjanak bámészkodók a nehéz szituációkban.
Magyarországi tevékenysége
Magyarország különösen fontos szerepet játszott Zimbardo professzor életében és munkásságában. 2014-ben Orosz Györgyivel és Halácsy Péterrel megalapította a Hősök Tere Kezdeményezést (ma Hősök Tere Alapítvány), amelynek célja, hogy tegyen a társadalmi közöny ellen,bátorítson, tudatosságot és tudást adjon ahhoz, hogy az emberek merjenek kiállni és tenni másokért a hétköznapokban.
Zimbardo úgy vélte, hogy mindenkiben ott rejlik a hős, és hogy az empátia, a felelősségvállalás és a tudatos cselekvés képes pozitív változásokat elérni a világban. E gondolatok mentén inspirálta a magyar fiatalokat, tanárokat és közösségeket arra, hogy ők is váljanak hétköznapi hősökké.
2013 októbere és 2020 között, a Hősök Tere Alapítvány kapcsán Zimbardo professzor évente több alkalommal járt Magyarországon és rendszeresen tartott előadásokat, workshopokat, beszélgetéseket, vendége volt különféle összejöveteleknek. Ezeken a rendezvényeken inspirálta a hazai szakembereket és a nagyközönséget egyaránt, valamint erősítette azt az üzenetet is, hogy az egyéni tetteknek hatalmas ereje van, és hogy némi tudatossággal mindenki képes arra, hogy pozitív változást érjen el a környezetében.
Munkássága
Zimbardo több jelentős művet is írt. A Lucifer-hatás: Hogyan és miért válnak a jó emberek gonosszá? című könyve mély betekintést nyújt az emberi viselkedés sötétebb oldalába. A Pszichológia mindenkinek 4 kötete a hétköznapi emberek számára is érthetővé teszi a psziché bonyolult működését, emellett alap műnek számít több ország pszichológiai oktatásában. Az idő-paradoxon: Hasznosítsd újra a tegnapot, élvezd a mát, és légy úrrá a holnapon! a különböző időperspektívák hatását vizsgálja a boldogság és a sikeresség megélésére.
„Philip Zimbardo professzor távozásával a világ egy kiváló tudóst veszített el, aki életművével nemcsak a pszichológiát, hanem az egész társadalmat gazdagította. Öröksége a tudományban és az emberi közösségekben is tovább él: inspirációt nyújt ma is mindazoknak, akik hisznek abban, hogy mindenki képes kihozni magából és másokból a legjobbat és hőssé válni a megfelelő pillanatban. A tudását és küldetését az alapítványban visszük tovább.
Emlékét szívünkben őrizzük”
– írták.
(Hősök Tere Alapítvány/Facebook)