Június 4-én Semjén Zsolt átadta a Nemzeti Összetartozás Hídját.
A Nemzeti Összetartozás Hídjának keresztelt sátoraljaújhelyi függőhidat június 4-én nagy csinnadrattával adta át Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – számolt be a nepszava.hu.
A híd az ország egyik legfölöslegesebb beruházása: a legszegényebb, zempléni régióban több milliárd forint elherdálásával és a természet kipusztításával építették fel a függőhidat.
Hordót gurított a Nemzeti Összetartozás Hídján Semjén Zsolt
A függőhíd 4 milliárd forintos beruházással, állami költségvetésből épült.
Bár az esemény már csak a beruházás nagysága miatt is jelentős, az átadó zártkörű volt. A portál munkatársai hiába próbáltak regisztrálni az eseményre, válaszra sem méltatták őket.
„Egy, a nemzeti összetartozást jelképező hídavatáson, ahol minden beszédben az összefogásról szónokoltak, talán nem épp stílusos kirekesztő módon bánni a nyilvánosság képviselőivel”
– jegyezték meg joggal.
Híd, amely két különböző világot köt össze
Bár a Nemzeti Összetartozás Hídjának mindkét oldalán magyarlakta településeket találunk, a különbségek ordítóak.
A szlovák oldalon havonta 1700 eurót is megkeres egy lakatos,
ami közel 700 ezer forint, a hazai oldalon a fizetés ennek alig fele. Ráadásul a szomszédos Királyhelmecen csak 180 forint az a sör, ami Kisvárdán 400, ennek fényében a fizetésbeli különbségek még inkább feltűnnek.
A hídpénz a helyieknél is kiverte a biztosítékot:
egy öttagú család heti bevásárlása kitelne abból a 25 ezer forintból, amit erre az élményre ki kellene fizetniük.
Szamosvölgyi Péter polgármester a hídavatáson arról beszélt, hogy az új híd összeköti az Árpád-kori történelmi Magyarországot a mostani generációval. A határon innenieket a határon túliakkal, ezért a híd a maga több mint 723,6 méteres távolságával nem csak egy vasszerkezet. Eszmei mondanivalót is hordoz.
Ezt követően Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hosszas történelmi fejtegetésbe fogott Trianonról. Azzal kezdve, hogy Trianont elfelejteni nem szabad, nem is akarjuk, Trianon seb, stigma és a magyarság megmaradásának küldetése. Felidézte, hogy amikor Kövér Lászlóval annak idején benyújtották a nemzeti összetartozásról szóló törvényt, akkor hármas egységet fogalmaztak meg.
A gyászét, a tanulságokét és a nemzeti büszkeségét. Semjén a hídavatáson is a háborús retorikát vette elő, és a Magyarországot fenyegető veszélyekről osztotta meg gondolatait.
„Ha a belső ellenségeinket meg tudjuk fékezni, akkor külső ellenségei sem bírnak velünk”
– vonta le a következtetést.
Pap és hordó a hídon
Pap nélkül már nehezen képzelhető el bármilyen átadóünnepség Magyarországon 2024-ben. Így természetesen a Nemzeti Összetartozás Hídját is megáldották. Majd Semjén Zsolt egy hordót gurított át a túloldalra.