Videót tettek közzé.
Szinte minden érintett országnak sikerült leválnia az orosz gázról, csak a magyar politikai vezetés döntött úgy, hogy energiafüggésben tartja az országot.
„Szijjártó Péter Oroszországban tartózkodik egy energetikai konferencián. Ez már a hetedik oroszországi útja azóta, hogy Vlagyimir Putyin lerohanta Ukrajnát”
– írta az amerikai nagykövetség egy Facebook-bejegyzésben. Egyúttal fizetett hirdetésben cáfolták a külgazdasági és külügyminiszter állításait Magyarország függéséről az orosz gáztól.
A videó felidézi a külgazdasági és külügyminiszter sokszor hangoztatott állítását, amely szerint az ország biztonságos energiaellátásának garantálása
„az orosz források nélkül fizikailag kizárt”.
„Ezzel szemben a valóság az, hogy Európa egésze, azon belül Csehország, Lengyelország és Bulgária is jelentősen csökkentette az orosz energiafüggését az invázió kezdete óta”
– emlékeztetett a külképviselet.
Csehországban az orosz import gáz aránya 80 százalékról 2023-ra már 1,2 százalékra csökkent. Lengyelországban ugyanebben az évben az orosz import gáz aránya 57 százalékról 0 százalékra csökkent.
Bulgáriában pedig 77 százalékról csökkentették 0 százalékra az orosz gázbehozatalt. Ha az Európai Unió egészét nézzük, az orosz import gáz aránya 49 százalékról 14 százalékra csökkent 2023-ig.
Magyarország energiafüggőségbe került
Magyarország viszont még idén is méregdrágán veszi Vlagyimir Putyinéktól a fűtőanyagot.
Megírtuk, hogy az állami MVM 2021. októberétől kötött új, 15 éves gázvásárlási szerződést az orosz állami Gazprommal. A kormányzat tagjai az akkori választási kampányidőszakban azt állították, hogy a korábbi, 1995 végétől hatályos megállapodásnál „nagyságrendekkel kedvezőbb” szerződést kötöttek.
Vlagyimir Putyin pedig 2022. februárjában azt közölte: az új megállapodás révén Magyarország a piaci szint ötödéért kapja a nyersanyagot.