Közölte, a magyar-kínai kapcsolatok „az eddigi legjobb időszakukat érték el”.
Magyarországban Kínának továbbra is jó barátja létezik Közép-Európában, az együttműködéshez Budapest nagy reményeket fűz – közölte Orbán Viktor hétfőn Pekingben, Li Csiang kínai kormányfővel folytatott találkozóján.
Emlékeztetett: most lesz a 75. évfordulója a két ország közti kapcsolatok felvételének.
Azt hangoztatta, hogy a korábbi miniszterelnökökkel is „eredményes együttműködést” alakítottak ki és – mondta – személyes barátságot is.
Úgy vélte: a politikai barátságnak van egy mélyebb, kulturális alapja is.
„Nem véletlen, hogy a szovjet blokkban Magyarország ismerte el elsőként Kínát, és az egyetlen olyan közép-európai állam, amely
a kezdetektől fogva következetesen kitartott az »egy Kína«-elv mellett”
– magyarázta a miniszterelnök.
Kitért rá: Hszi Csin-ping kínai elnök még 2009-ben fogadta őt először, amikor Hszi még alelnök volt, Orbán pedig az ellenzéket vezette.
Orbán ismertette: most kedden ismét tárgyalnak, és ez már a hetedik találkozójuk lesz, ami szavai szerint
„szintén jól mutatja a két nép közti barátságot”.
„Mindent meg fogok tenni azért, hogy az elődeink példájához méltó külpolitikát folytassunk Kína irányába”
– vetítette előre Orbán.
Li Csiang kijelentette: a két országot „szoros barátság köti össze”, ez is elősegítette a „kétoldalú viszony fejlődését a legmagasabb szinten”.
Azt mondta: a magyar-kínai kapcsolatok az eddigi legjobb időszakukat érték el, úgy fogalmazott, „újfajta nemzetközi kapcsolat jött létre”.
A megbeszélés után a miniszterelnökök jelenlétében több kormányközi megállapodást írtak alá, köztük a kínai kezdeményezésű Egy övezet, egy út kezdeményezés kiemelt kétoldalú projektjeit, az oktatási, valamint az ipari és befektetési együttműködési programot, továbbá megállapodást a gazdaság- és a technológiafejlesztésről, a digitális gazdaságról és a klímavédelem területén.
A magyar kormányfő kedden és szerdán részt vesz majd az Egy övezet, egy út fórum harmadik csúcstalálkozóján. Orbán egyébként felszólalt az előző két csúcstalálkozón is, 2017-ben, valamint 2019-ben.
Közölték azt is: Kína Magyarország kilencedik legjelentősebb kereskedelmi partnere, idén ismét
hazánk legnagyobb külföldi közvetlen befektetője.
„Kína a világ második legnagyobb gazdasága és idén Magyarország legnagyobb külföldi befektetője. Blokkosodás és elzárkózás helyett Magyarország célja a gazdasági együttműködésünk fejlesztése. Ezen dolgoztunk ma Kína miniszterelnökével. 🇭🇺🇨🇳”
– írta Facebook-oldalán Orbán.
Fotók:
(Orbán Viktor/Facebook / MTI)