Telt ház volt.
„Elhozzuk a reményt!„
címmel tart fórumot a pécsi Expo Centerben Dobrev Klára, az Európai Parlament korábbi alelnöke, a DK árnyékkormányának vezetője.
A rendezvény célja, hogy Dobrevék minél többekhez eljuttassák az üzenetüket: van kormányzóképes alternatíva a Fideszen kívüli világban, amely hitük szerint jobb országot teremtene az emberek számára, mint az Európa-rekorder inflációt és korrupciót hozó NER-es hatalomgyakorlás.
.
16:53
Dobrev Klára Romsics Ignác szövegével kezdte beszédét, amelynek lényege, hogy a nép létének feltétele a közös akarat, a közös haza.
A nagy tettek a jövőben azt jelentik, hogy 10 millió ember közös akarata valósul meg úgy, hogy nem érzi senki úgy, hogy kirekesztették — jelentette ki.
Szerinte egy felelős kormány feladata, hogy mindenkit részévé tegyen a közös akaratnak. Elmondta: a magyarság lételeme az európaiság, amely a honfoglalás óta része a magyarságtudatnak.
Arról beszélt: az EU-s csatlakozással megérkezett Európa Magyarországra. Hozzátette: nagy tervek voltak az EU-tagság létrejöttével, szerinte tisztességes, biztonságos életet akartak a magyarok.
2010 után rengeteg pénzt zúdított az EU Magyarországra, és az euró bevezetésére, az oktatás, illetve az egészségügy rendbetételére is meglett volna a lehetőség. Erre képes lett volna egy baloldali kormány, de bármilyen más, középszerű kabinet is, Orbánék azonban elszalasztották a lehetőséget — jelentette ki.
“Nemzeti giccsbe öltöztetett hamis prófétaság” — mondta a jelenlegi kormányzásról.
Szerinte a jelenlegi kabinet, a “dicsőséges nagyurak” az európai Magyarországot támadják, közte a NATO-val és az Unióval. Úgy látja, sokan azért mentek külföldre, mert nem hiszik, hogy megvalósulhat az európai Magyarország alternatívája.
„Ti azonban itt vagytok!” — mutatott a megtelt csarnokra, megemlítve, hogy pótszékeket kellett hozni, mert a teremben lévő 1200 szék mindegyike megtelt.
A reményvesztettség és az ellenállás közötti különbség a remény
— jelentette ki.
A bajszunk alatt elmormolt elégedetlenség nem visz előre, az elégedetlenség a reménnyel társulva azonban ellenállássá tud változni — húzta alá Dobrev, a rendszerrel szemben való ellenállásra biztatva a megjelenteket.
Szerinte mindenki békére vágyik, azonban úgy véli, a mai orosz vezetés az egykori szovjet birodalmat akarja visszaállítani, és ezt nagy aggodalommal nézi.
A béke fontosságát hangsúlyozta, kiemelve: ehhez el kell érni, hogy Putyin ne nyerhesse meg a háborút. Senkinek nem fordulhat meg a fejében, hogy Putyin megtámadja Magyarországot — hangsúlyozta.
Hazánkat a NATO védi, amelyet a világ legerősebb szövetségének nevezett. Ez megvédi Magyarországot, ha Putyin kiszemeli a hazánkat — mondta.
Létbizonytalanságba sodorják a magyarok többségét, és a bizonytalanság már eluralkodott az országban. „Milliók tulajdonát einstandolják, mint a Pál utcai fiúkban a vörösingesek” — jelentette ki.
Dobrev szerint nem a nem létező „szankciós inflációt„, hanem a “naftalinszagú, vaskalapos elit” kormányzását fizeti meg a lakosság.
A Magyarországon jelenlévő olcsó, kiszolgáltatott munkaerőt Bangladeséhez hasonlította. Az északi, skandináv államokat hozta fel pozitív példaként, amelyekben mindenhol erős a munkavállalói érdekképviselet, és ahol a legmagasabbak a munkabérek.
“Sikeres ország csak sikeres emberekből lehet”
— jelentette ki.
A kabinet gazdaságpolitikája a munkabérek alacsonyan tartására épül, ezért Dobrev a bérek felzárkóztatását tartja elsődleges feladatnak.
Úgy fogalmazott, az oktatás az igazságtalanságról szól jelenleg, nem pedig a sikerről és a gazdagságról. Dobrev emlékeztetett egy friss felmérésre, amely szerint Magyarországon 7 generációnak kell megszületnie ahhoz, hogy a leszakadt családok felzárkózhassanak.
Az oktatás adná meg a felzárkózás lehetőségét, ez azonban szerinte jelenleg nem adott. Szent-Györgyi Albert szavait idézte:
“Olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája”
Szerinte akkor lesz valaki jó politikus, ha meg tudja hallgatni az embereket. Elmondta: a legjobban azt szereti, amikor beszélgethet másokkal.
Dobrev a színpadra szólított egy nyugdíjas komlói tanárnőt, aki elmondta: családja és barátai élete rossz irányba változott az Orbán-kormány idején. Nagy nehézséget okoz a jelenleg tapasztalható drágaság, az infláció a mindennapokban — jegyezte meg.
Az árnyék-miniszterelnök a baloldali szolidaritás fontosságáról beszélt. Elmondta: a legsikeresebb országokban nem szakad szét a társadalom.
A gazdagság és a sikeresség azon múlik szerinte, hogy az országot egy közösségben tartják. Olyat, amely senkit nem rekeszt ki a sajátos tulajdonságai miatt — mindezek jelentik véleménye szerint a társadalmi igazságosság alapját.
Dobrev emlékeztetett, hogy az Orbán-kormány eltörölte a nyugdíjak törvényben foglalt, kötelező jogosultságát. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: egy baloldali kormány vissza fogja állítani a nyugdíjak alkotmányos védelmét, amire vastapsot kapott.
Ezután Dobrev egy újabb vendéget hívott a színpadra: Németh György jogászt, a “nép ügyvédjét”, aki 2010 előtt az Igazságügyi Hivatal jogi osztályában tevékenykedett, hogy a szegény emberek jogi érvényesülését segítse.
„Ma az tudja érvényesíteni a jogait, akinek van pénze” — mondta az ügyvéd, hozzátéve: “Magyarországon ma nincs jog”.
Németh, bár már nem dolgozik a “nép ügyvédje”-ként, továbbra is segíti a szegények jogainak érvényesítését.
Dobrev a folytatásban arról beszélt: sikeresebbek azok, akik demokráciában élnek, mint azok, akik autokráciában. A jog érvényesítését ezért létfontosságúnak tartja.
“Nem azért rosszabbak a törvények, mert butábbak a jogászok, mint 12 éve” — mondta, hozzátéve: azért, mert nem a közjót szolgálja a hatalom.
A hatalom mindenáron való fenntartása a kormány célja, a közjó szolgálata pedig nem érvényesül — jelentette ki.
A klímaváltozásra kitérve arról beszélt, még néhány aszályos év, és tönkremegy a magyar mezőgazdaság. „Az emberiség feladata és felelőssége, hogy fellépjen a klímaváltozás ellen, ugyanis azt az emberek okozták” — fejezte ki magát.
Okos kompromisszumokkal, jó tárgyalással többségi véleményt alkothat a közösség a társadalom számára fontos kérdésekben — jegyezte meg. Szerinte az európai folyosókon “egyedül bóklászó” magyar miniszterelnök nem tudja érvényesíteni az ország érdekeit.
Morálisan elfogadhatatlannak tartja, hogy a leggazdagabbak fizetik arányaiban a legkevesebb adót. A globális minimumadó bevezetését éppen ezért létfontosságú célnak tartja.
Összegzésként azt mondta: Szent István örökségének beteljesítése volt az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozás.
“Mindent el fogunk követni annak érdekeben, hogy az európai Magyarországot ne veszélyeztesse Orbán! Ez hazafias kötelességünk, mindent megteszünk ezért”
— jelentette ki.
Dobrev nyomatékosította: fel kell készülni az Orbán-kormány bukására, és mindent el kell követni azért, hogy ez mihamarabb bekövetkezhessen.
“Nem lehet várni ölbe tett kézzel várni az Orbán-rendszer bukására: tenni kell érte!”
— közölte.
Józsa Csaba egyetemistát szólította a színpadra, ő a vendéglátásban dolgozik, mellette politikatudományokat tanul.
Józsa elmondta: az évenkénti osztálytalálkozójukon egyre kevesebben vesznek részt, ennek oka, hogy elveszett a remény, és egyre kevesebben élnek külföldön. Megemlítette a bérkülönbségeket, valamint azt, hogy a családon barátokon kívül semmi nem tartja itt a fiatalokat.
„Lassan könnyebb lesz Londonban vagy Bécsben osztálytalálkozót szervezni, mint Magyarországon” — jelentette ki az egyetemista.
Dobrev emlékeztetett a KSH friss kutatására, amely szerint a fiatalok 75 százaléka tervezi a külföldre távozást. Éppen ezért erős támogatottságra van szükség és az európai Magyarország víziójára — mondta Dobrev.
“A DK nem a cél, hanem az eszköz az Orbán-rendszer megdöntéséhez” — jelentette ki.
Példát kell venni a tiltakozókról, ugyanis szerinte a rendszer addig marad fenn, amíg elhiteti a polgárokkal, hogy egyedül vannak — mondta. Ezt követően Dobrev az ellenállás szigeteinek kialakítására szólította fel a résztvevőket.
Szerinte nem szabad lesütött szemmel járni; mindenkinek el kell mondani, hogy az Orbán-rendszer miatt élnek egyre rosszabbul az emberek. Dobrev arra kérte a résztvevőket, fogjanak össze mindenkivel, aki az Orbán-rendszer bukását szeretné, párttól függetlenül.
“Amíg mi vagyunk, addig senki nincs egyedül az országban” — jelentette ki. Egységes, ellenálló erő létrehozását kívánja, amelynek centrumaként a DK-t nevezte meg.
Dobrev Klára szerint nem pusztán a részproblémák, hanem az Orbán-rendszer jelenti a baj. A következő időszakban a magyarság 1000 éves európai álmának megőrzését tartja célnak.
“Ha kell, megküzdünk az ördöggel. Hát még az Orbán-rendszerrel!” — zárta beszédét Dobrev Klára.
Az esemény a Himnusszal zárult.
16:48
Kaltenbach Jenő beszéde után arról vetítettek le kisfilmet, hogy az árnyékkormány Magyarország egyetlen reménye az európai jólétre.
A szónok ezután Dobrev Klárát konferálta fel, akit a Magyar Köztársaság reményének, a leendő miniszterelnöknek nevezett.
16:34
Második szónokként Kaltenbach Jenő jogtudós, volt ombudsman, az LMP és a Párbeszéd korábbi politikusa következett.
Kaltenbach úgy kezdte beszédét, hogy identitásának része a pécsiség, sok minden köti ide: Pécsen járt gimnáziumba, szülei a helyi temetőben nyugszanak.
A jogtudós szerint „Orbánék ambiciózus fiatalokból olyan emberekké váltak, akik megkezdték az ország kisajátítását”.
“Ez egy diktatúra”
— jelentette ki.
Kaltenbach aláhúzta: Orbán Viktor nem a parlamentben szónokol, hanem a hívei között, akik minden megnyilvánulását tapsolva fogadják. Szerinte Orbánt senki más nem érdekli, csak a hívei.
Az országban sokan éheznek és fáznak, ezt bűnnek tartja. Az oktatás és a tudás fontosságát hangsúlyozta, majd megjegyezte: szerinte Orbánék az oktatás érdekei ellenében kormányoznak.
A magyar kormány dolga lenne az egészségügy rendezése, de ezt szerinte a kabinet az EU-tól várja.
„Kiveszi a kormány a nekünk járó jövedelem egy részét a zsebünkből az infláció révén” — mondta.
Az orosz-ukrán háború kapcsán kijelentette: a civilizált Európa az agresszort ítéli el, egyedül Magyarország nem, mivel Orbán kétkulacsos politikát folytat.
Kitért az akkumulátorgyárak kérdésére is, megemlítve, hogy jelentős környezetszennyezéssel jár a létesítésük.
“Meg fogják mérgezni az országot”, végig fogják vinni az akkumulátorgyárak létesítését — vélte Kaltenbach.
A Schadl—Völner-ügy kapcsán kijelentette: nem hiszi, hogy Varga Judit ártatlan lenne, „mint a ma született bárány”.
Reményét fejezte ki, hogy lehetőség nyílik az Orbán-kormány leváltására az árnyékkormányban dolgozók által.
16:31
A pécsi közgyűlés megjelent tagjai a képviselő-testületi ülést megszakítva érkeztek, így elfoglaltságuk miatt Dávid Ferenc beszéde után távoztak.
Ezután az árnyékkormányt népszerűsítő filmet vetítettek le.
16:20
Az első felszólaló Dávid Ferenc a DK gazdasági árnyékminisztere volt, aki azt mondta: ilyen sok ember előtt még nem tartott beszédet.
Mint fogalmazott: a diagnózist ő mondja el, a terápiát az utána következők fogják.
Dávid történelmi bűnnek tartja Orbánék részéről, hogy a hibájukból az EU-s pénzek késve érkeznek meg, és jóval kisebb összegben. Az Orbán-kormány megtéveszti az embereket azzal, hogy nem adnak méltányos bért, csak néha “odalöknek valamit” az állampolgárok számára — jelentette ki.
A munkavállalók 70 százalékát a mikrovállalkozások foglalkoztatják, ezért szerinte velük kiemelten kell foglalkozni.
Kijelentette: a kistelepüléseken élők számára nem a versenyképességet kellene szajkózni, hanem el kellene érni, hogy ne ürüljenek ki a falvak. A magyar kormány ehelyett a multinacionális nagyvállalkozások felé fordult, “letérdelt előttük” — vélekedett.
Dávid Ferenc hangsúlyozta: nem születik már évi 100 ezer magyar gyermek sem, és egy részük közülük is már külföldön látja meg a napvilágot.
800 ezer olyan ember van, aki minimálbérért vagy a garantált bérminimumért dolgozik. Ez az EU-tagállamok között a 26. helyre elég — húzta alá.
„Az az üzenete a magyar államnak, hogy idén rosszabbul fogsz élni, mint tavaly” — jelentette ki Dávid, aki szerint az infláció megszünetetésének feltétele, hogy a jelenlegi kormány távozzon.
Az uniós pénzek visszaszerzését és az euró bevezetését kiemelt fontosságúnak tartja: “Vissza kell szerezni a világ bizalmát” — mondta Dávid Ferenc.
16:15
A szónokok érkezése előtt egy kisfilmet vetítettek le, amelyben azt mutatták be, hogyan vált a Demokratikus Koaílció néhány év alatt pár százalékos kispártból az ellenzék vezető erejévé.
„Barátaink és ellenfeleink is láthatják, hogy az erő velünk van” — jelentette ki Gréczy Zsolt, aki Dobrev Klára rendezvényeként hivatkozott az eseményre.
16:10
Elkezdődött, Gréczy Zsolt köszöntötte a megjelenteket. Az eseményen megjelent Péterffy Attila, Pécs ellenzéki polgármestere. A rendezvény az Európai Unió himnuszával, az Örömódával indult.
16:07
Helyszíni tudósítónk szerint telt ház van a csarnokban, pótszékeket kell hozni, hogy minden érdeklődő elférjen.
15:58
Lassan mindenki elfoglalja a helyét, perceken belül kezdődik Dobrev Klára beszéde.
15:50
Értesüléseink szerint a DK célja, hogy megmutassa: vidéken is jelentős számú embert tud megszólítani. Az esemény erősen fog építeni a helyi ügyekre.
15:42
Folyamatosan érkeznek az érdeklődők, tudósítónk becslése szerint már több ezren foglalták el helyeiket a rendezvényközpontban.
15:40
A Nyugati Fény megszólított több, a rendezvényre érkezett szimpatizánst a Pécs Expo területén. Nem csak Pécsről, de a környező településekről is többen érkeztek. A legtöbben online felületekről értesültek a eseményről.
Az egyik megszólított hölgy elmondta: Dobrev Klárában látja a lehetőséget, hogy a válságoktól sújtott időszakban irányt mutasson az ország számára. Egy másik érdeklődő arról nyilatkozott: kíváncsi arra a vízióra, amit az árnyék-miniszterelnök vázol. Egybehangzó nyilatkozatok alapján kijelenthető, hogy a legtöbben Dobrev Klára személyéért érkeztek a helyszínre.
15:33 Érkeznek a vendégek
Helyszíni tudósítónk szerint elkezdték beengedni az érdeklődőket az Expo Centerbe.