Ehhez nagy szükség volt rá.
„Bármilyen életkorban is van az ember,
a kormány feladata, hogy segítséget adjon,
és támogassa azt is, hogy a földi életnek méltó legyen a búcsúztatása”
— jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, amikor ravatalozót adott át hétfőn a Borsod-Abaúj Zemplén vármegyei Irotán.
Soltész Miklós Szent II. János Pál szavait idézve megjegyezte, egyes médiumok és filmkészítők olyan alkotásokat mutatnak be, amelyek a halált bagatellizálják. Az államtitkár az emberi élet értékére utalva arról beszélt, bármilyen életkorban van az ember, méltóságra született és ebben a méltóságban kell tőle búcsút venni.
Soltész Miklós a beruházásra utalva azt nyilatkozta, a kormány számára fontosak a kistelepülések, az ott élő emberek élete, akik mint fogalmazott „nem a sor végén vannak, hanem a sor elején„.
Az irotai ravatalozót a Magyar falu program keretében a ruszin nemzetiségi önkormányzattal és a püspökséggel összefogva építették meg.
Demeter Zoltán fideszes országgyűlési képviselő elmondta, a térségben 79 település kapott segítséget és támogatást kapott a kormánytól a magyar falu program keretében.
„Lássuk meg egymásnak a gondjait, a terheit, segítsük egymást”
— mondta a térség képviselője.
A kormánytól ezek a mondatok azért is hatnak meglepőnek, mert éppen a szociális törvényt változatták meg novemberben, így lehetővé téve, hogy a kormány magára hagyja a rászorulókat, hiszen csak utolsó esetben kell segítséget nyújtaniuk.
Kramarenkó Viktor, az Országos Ruszin Önkormányzat elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Irotán nem kisebbségben élnek a ruszinok, hanem többségben, hiszen a település lakosságának több mint kilencven százaléka ruszin. Köszönetet mondott a magyar kormánynak és az egyháznak a támogatásért, emellett kiemelte, hogy látja Irota fejlődését.
Miklós László, a község független polgármestere azt közölte, a ravatalozó 35 millió forintból épült meg. A magyar falu programon keresztül a beruházásra az egyházközség 25 millió forintot kapott.
Hozzátette, mivel az összeg nem volt elegendő, megkeresték Soltész Miklóst; a ruszin önkormányzat a ravatalozó építéséhez további 6,5 millió forintot kapott. Ismertetése szerint az egyházmegyétől még 3,5 millió forintot kaptak, így indulhatott el a projekt.
(MTI korrigálva)