Betelt a pohár: A neves író nagyon kiakadt az Orbán-kormány embertelen politikáján

„Ha az állam csak egy feneketlen zseb, egy fenyítő gépezet, mi szükség az államra akkor?”

Lányi András író, filozófus, Üzenet egykori iskolámba címmel fejtette ki gondolatait többek között a magyar oktatás helyzetéről, a tanárok és diákok tüntetéseiről, valamint Pintér Sándor belügyminiszter „rendteremtéséről”.

„Hogy ha a jogaikat védelmező pedagógusokat önök tönkretehetik, mi viszont kifizethetjük az elmaradt járandóságukat, hogy mégis taníthassák a gyermekeinket – akkor mi szükség van önökre?”

— tette fel a kérdést a neves tudós.

Lányi András az osztalyfonok.hu portálon megjelent írását úgy kezdi:

„jelentem, élet zengi be az iskolát. Ülősztrájkoló, tanáraikat éltető diákok, fegyelmezés helyett polgári engedetlenségből példát mutató tanárok, öntudatos szülők, akik összedobják a kirúgott oktatók fizetését, hát ez csodálatos. Azonban, kedves Ady Endre, az már nem áll, hogy az élet is derűs iskola lesz, nem lett az.

Az élet iskolájában suhog a nádpálca.

A pedagógusok pimasz leckéztetése zajlik az élet iskolájában”.

Az író ezek után felsorolja „a magyar közoktatás legfőbb hadura, Pintér rendőrtábornok” kijelentéseit, melyekkel kapcsolatban megállapítja: nem csak szakértelem (ami Pintérnek saját bevallása szerint sincs az oktatás területén), de empátia sem ártott volna a helyzet kezeléséhez.

„Ezek a képességek pedig nem digitalizálhatók, és rendeletekbe és szabályzatokba sem foglalhatók, tehát nem lehet betáplálni őket abba a Maruzsa Zoltán típusú irodai számítógépbe, amit tábornok úr az oktatás irányítására használ: a rajta futtatható programok és szoftverek végérvényesen elavultak és nem frissíthetők”

— mutatott rá a filozófus, aki megjegyezte, a belügyminisztertől elvárható lett volna, hogy egy tíz százalékot érő bérkiigazítást ne merjen fizetésemelésnek nevezni a hivatalosan bevallott húsz százalékot jócskán meghaladó infláció idején, az áldozatok képviselői előtt.

„S ne az uniós források elapadására hivatkozzon egy olyan kormány tagjaként, amely csodaszarvasra és különrepülőgépre, multinacionális cégek támogatására és kormánypropagandára, futballra és stadionokra száz- és százmilliárdokat fecsérel minden évben,

akár kinyitja, akár elzárja éppen Brüsszel a pénzcsapot”

— hívta fel a figyelmet Lányi András.

Hangsúlyozta: ameddig a tanárokon és diákokon lévő nyomás terhei nem csökkennek, addig esély sincs a közoktatásban innovációra.

Amíg a bürokratikus irányítás megköti a tantestületek mozgásterét, addig nem fog változik az iskolai légkör. És ameddig a tanári fizetések nem nőnek a jelenlegi kétszeresére, addig az elöregedő pedagógustársadalom hiába vár az utánpótlásra — tette hozzá.

„Az viszont tagadhatatlan, hogy Pintér máris többet tett a diákok hazafias neveléséért, mint sok elődje. Az állásukból eltávolított, elemi jogaiktól megfosztott pedagógusok mellett bátran kiálló fiatalok

végre megtanulhatták, mi az, hogy »mi«. Mit jelent tartozni valakikhez. Tapasztalják a közös fellépés erejét.

És érettségi után talán itthon maradnak vagy később hazatérnek, mert többé nem tévesztik össze a hazát az önök rendszerével”

— írta Lányi András.

Végezetül kiemelte: amit Pintérék az intézményesített erőszak eszközeivel működtetnek, az az állam.

A haza: mi vagyunk.

„Amikor ezen elgondolkodunk, lassan megfogalmazódik bennünk a kétely. Hogy ha a jogaikat védelmező pedagógusokat önök tönkretehetik, mi viszont kifizethetjük az elmaradt járandóságukat, hogy mégis taníthassák a gyermekeinket –

akkor mi szükség van önökre?

Ha a pedagógusok tudják, mit és hogyan tanítsanak, de önök nem engedik nekik – mi szükség van önökre? Ha az állami egészségügy, amelynek árát egész életünkben fizettük, nem működik, és gyógyulásért kénytelenek vagyunk a méregdrága privát szolgáltatásokat igénybe venni, akkor miért fizetünk annyi adót, járulékot? Hogyha az állam csupán egy feneketlen zseb, egy fenyítő gépezet, meg egy rendeletgyár, amely törvényesíti a fenyítést és a lopást: mi szükség az államra akkor?”

— sorolta kérdéseit az író.

(osztalyfonok.hu)

Valódi Hírek