Ment egy kis házelnöki „szeretetbomba”.
Kövér László és Schmittné Makray Katalin, a 2021-es kitüntetettel átadta a Polgári Magyarországért díjakat a Professzorok Batthyány Körének.
A házelnök beszédet is tartott, amelyből kiemeltünk néhány igazán magvas gondolatot. A többi közt beszélt a szuverenitásról:
a szellemi szuverenitás a legfontosabb eleme a szuverenitásnak, hiszen annak „hiányában minden másfajta szuverenitás elveszíthető, annak birtokában azonban
minden korábban esetleg elveszített szuverenitás visszaszerezhető”.
Kiemelte, hogy „ha a jó és a rossz, az igaz és a hamis, a helyes és a helytelen között elmosódnak a határok, akkor az igazság – legyen az erkölcsi, művészi vagy tudományos igazság — elveszíti nemcsak a tartalmát, hanem azon erejét is, hogy biztosítsa az ember személyes szuverenitását”.
A házelnök kijelentette, hogy az önrendelkezési lehetőségeik korlátozása miatt egyre többen kiáltanak különféle autonómiákért, az önrendelkezés szabadságáért.
„Hárommilliónyi külhoni magyar például Kós Károly kiáltó szavával egy évszázada igényli a kulturális autonómiát”, és ezt szerinte Európa egy évszázada tagadja meg tőlük.
Kövér kitért arra: mintegy ötvenmillió őshonos, nemzeti kisebbségi sorban élő európai uniós polgár a Minority SafePack jogi kezdeményezéssel igényel több önrendelkezési szabadságot, amelyet „a minden másfajta kisebbség iránt egyébként oly fogékony Európai Unió„megtagad tőlük.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: a kommunizmus bukása óta
„a geopolitikai ütközőzónában rekedt Közép-Európa”
harminc éve igyekszik megtalálni a közös érdekeken alapuló regionális önrendelkezésének európai útját, amelytől az ellenérdekelt külső erők egyre erősödő nyomásgyakorlással igyekeznek az itt élő népeket eltántorítani.
Szerinte a francia államfőn keresztül már
maga az Európai Unió is stratégiai autonómiát igényel önmaga számára
a világban, miközben több jel is arra utal, hogy
„az EU-t szőröstől bőröstől a történelem éppen
most dobja föl kicsontozásra a 21. század hentespultjára”.
A házelnök úgy véli, aki egyénként vagy közösségként nem tudja meghatározni önmagát, az nem tud élni önrendelkezési jogával sem, hiszen nem tudja felismerni saját értékeit és érdekeit.
Az ilyen egyénről, mint mondta, vagy közösségről ezért mindig mások fognak rendelkezni, mások fogják nekik meghatározni a követendő értékeket és érdekeket.
(MTI alapján)