Roppant kínos.
Július végén jelent meg a HUN-VE néven futó vizsgálatsorozat harmadik része, szúrta ki a telex.hu.
Ez a kutatás vizsgálja a Magyarországon használt koronavírus-vakcinák hatékonyságát. A kutatást a magyar állam is támogatja, a szerzők között ott van Müller Cecília és Kásler Miklós is.
A most megjelent rész a 2021 őszi járványhullám alatti hatékonyságot vizsgálta, és arra jutott, hogy a legalacsonyabb védelmet a kínai
Sinopharm-oltás nyújtja.
A kínai vakcina emlékeztető oltásként is kevésbé válik be, mint bármelyik másik itthon adható vakcina.
A vizsgálatsorozat első része még arra a következtetsére jutott, hogy mind az öt itthon széles körben használt vakcina nagyon hatékony védelmet biztosít.
Az adatok azonban csak a tavaly júniusig tartó időszakból származtak, így éppen az az időszak nem volt már benne, ahonnan a vakcinák hatékonysága világszerte csökkenni kezdett az oltás hatékonyságának időbeli gyengülése miatt.
Egy másik tanulmány viszont megmutatta, hogy ezután az időszak után Magyarországon is jelentős csökkenésnek indult a fertőzés elleni hatékonyság. Így nem lehetett összehasonlítani a vakcinák hatékonyságát, hiszen épp a vizsgált időszak után kezdtek megjelenni köztük a különbségek.
A Kásler-féle vizsgálat második része, ami 2022 év elejéig vizsgálta a vakcinákat, már megmutatta a különbséget, azonban vakcinatípusra lebontott eredmények ebben nem szerepeltek.
A harmadik rész ezt orvosolta, bemutatta a vakcinák eredményességét. Ki is derült, hogy a kínai vakcina elmarad a többi oltás hatákonyságától.
Az azonban meglepő, hogy a HUN-VE 3 megjelenése
teljes csöndben történt,
hiszen ez ugyanúgy kormányzati támogatással készült, ráadásul ez az első és egyetlen átfogó hazai kutatás erről az időszakról, amely vakcinatípusonként vizsgálja az oltások hatékonyságát.
(via telex.hu)