Már jó ideje dolgoznak rajta.
A CNN beszámolt arról a több tucat kutató által vizsgált tényről, miszerint Oroszország népirtásra bujtogat, valamint megsértette az ezek megelőzésére szolgáló ENSZ-egyezményt. Szerintük már most számos bizonyíték van ezen esetek alátámasztására.
Munkájukban kifejtették,
fennáll az azonnali veszélye a népirtásnak,
és ezt kényszerdeportálások, tömeggyilkosságok és a vezető orosz politikusok ukránokat lealacsonyító kijelentései is alátámasztják. A jogtudósok és népirtás-szakértő által kidolgozott jelentést a Raoul Wallenberg Emberi Jogi Központ, valamint az USA-beli New Lines Institute for Strategy and Policy dolgozta ki.
A jelentést még a pénteki nap folyamán teljes egészében nyilvánosságra hozták, azonban részleteiben több ország kormányának, valamint a CNN-nek is megküldték. Azeem Ibrahim, a New Lines intézet vezetője a munkát alaposnak és részletesnek nevezte.
Az igazgató márciusban járt Ukrajnában, és tapasztalatai szerint mindenben megjelent a népirtás: mind nyelvhasználatban, mind a végrehajtási mód tekintetében. Az aláírók kötelezettséget vállaltak a népirtások megelőzésére, és mindent megtesznek azok megakadályozására.
„Nem maradt időnk,
meggyőződésünk szerint nagyon is valós a népirtás veszélye. Az egyezményt aláíró 151 országnak, köztük Oroszországnak mindent meg kell tennie ennek megakadályozásáért, különben megsértik az egyezményt” — jelentette ki Ibrahim.
A jelentés szerint az orosz vezetés az ukránok önazonosságának tagadásával előkészítik, sőt felbujtják az ellenük irányuló népirtást. Putyin esszéjét, amelyben arról értekezett, az ukránoknak „nincs is joguk a létezésre„, valamint az őket érintő embertelenségeket is
a kötelezettségvállalás súlyos megsértésének tekintik.
Példaként többek között a bucsai tömegmészárlásokat, valamint a közintézmények elleni támadásokat említik.
A dokumentum egyik részében azt részletezték, hogy a világ 1995-ben csak akkor értesült a srebrenicai mészárlásról, amikor már túl késő volt. „2022-ben megvannak a képességeink, hogy az ilyen embertelenségeket pontosan nyomon kövessük kibontakozásuk közben, így megfelelően reagálhassunk rájuk” — szögezték le.