De erre mégsem lehetnek túlzottan büszkék.
Mint ismert, az ötödik Orbán-kormány rövidesen megalakul, és ezáltal megszűnik az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az egészségügyi és oktatási tárca pedig a Belügyminisztérium alá fog kerülni. A világon mindössze egyetlen olyan állam van, ahol Magyarországhoz hasonló struktúrában működik a két kulcsfontosságú terület.
Ez az ország a Pápua-Új-Guinea mellett fekvő
Nauru szigete, amelynek területe kisebb, mint Budaörsé,
és nagyjából 10 ezer lakossal rendelkezik. A törpeállamnak így is van kormányzata, amelyben 7 miniszter kapott helyet. Nauru belügyminisztere, a helyi Pintér Sándor nem más, mint Isabella Dageago, aki azonban a területnek megfelelő képzettséggel rendelkezik, ugyanis végzettsége szerint ápoló.
Vannak azonban olyan tagállamok, ahol vagy az oktatásnak, vagy az egészségügynek nincs önálló minisztériuma, ezek zömében azonban a regionális igazgatási egységek — például a megyék — döntenek az adott terület működéséről. Ilyen például Kanada, vagy a Magyarországhoz közeli Bosznia-Hercegovina.
Egyes miniállamokban, például Monacóban vagy Liechtensteinben a belügyi tárca felel az oktatásért, ugyanakkor az egészségügyért más minisztérium felel. A Népszava mind a 193 ENSZ-tagállamot, továbbá Koszovót, a Palesztin Hatóság és Tajvan kormányzati felépítését vizsgálva jutott ezen következtetésre.