Romlik a forint.
100 bázisponttal, 4,4-ről 5,4 százalékosra emelte a Magyar Nemzeti Bank az alapkamatot, és az irányadó egyhetes betéti kamat további emelésére is lehetőséget teremtett magának.
A kamatdöntés indoklását hagyományosan egy órával a számok bejelentése után, délután 3-kor teszi közzé az MNB. Ezúttal ennél nagyobb dobásra készültek, Matolcsy György jegybankelnök sajtótájékoztatón beszélt a monetáris politika aktuális kérdéseiről 3-kor. Az elmúlt időszakban jellemzően monetáris politikáért felelős helyettese, Virág Barnabás tájékoztatott,
Matolcsy megjelenése ezért is különleges.
Az alapkamatot tavaly júniusban kezdte el emelni az MNB a valaha volt legalacsonyabb, 0,6 százalékos szintjéről, utoljára egy hónapja –
szintén száz bázispontos emeléssel – 3,4-ről 4,4 százalékosra vitték fel.
Ennek abból a szempontból épp a szokásosnál kisebb jelentősége volt, hogy most épp az ennél jóval magasabb, egyhetes betéti kamat számít irányadó rátának. Az most épp 6,15 százalékos. A kamatfolyosót, amelynek a felső szintjéig ezt felvihetik, most szintén 100 bázisponttal feljebb tolták, a felső határa 7,4-ről 8,4 százalékosra változott.
Az MNB lépéskényszerben van, az infláció márciusban már 8,5 százalékos volt,
az elmúlt 15 év legmagasabbja.
Ráadásul ez még meglepően alacsony volt ahhoz képest, amire korábban akár a jegybank is számított. A márciusban kiadott Inflációs jelentésben arról írtak a jegybank munkatársai, hogy ha lassul is az év második felében majd a drágulás, éves átlagban még így is csak 7,5 százalékos lesz a legjobb esetben az infláció, a legrosszabb forgatókönyv szerint pedig 9,8 százalékos.
Az IMF még ennél is pesszimistább volt, az ő jelentésük 10,3 százalékos éves inflációt valószínűsít. A közeljövő számait nagyban meghatározhatja, hogy a kormány mit kezd a most rögzített árú élelmiszerek, valamint az üzemanyagok árával – erről a következő napokra ígértek bejelentést.
(via, hvg.hu)