Válságban az illiberális demokrácia.
Aleš Cimbala, a prágai államügyészség szóvivője bejelentette, vádat emelnek Andrej Babiš volt cseh miniszterelnök, az ANO nevű mozgalom vezetője, valamint Jana Mayerová ellen az úgynevezett Gólyafészek-ügyben. „Az ügyészség rendelkezésére bocsátott rendőrségi anyag más döntést, mint vádemelést, nem tesz lehetővé” — jelentette ki a szóvivő.
A cseh rendőrség tavaly nyáron fejezte be az ügy felülvizsgálatát, és a kiegészített vizsgálati dokumentációt átadta az ügyészségnek. Az ügy Jaroslav Šaroch, a több mint egy évtizede húzódó korrupciógyanús ügyet felügyelő prágai államügyész asztalára került, aki hétfőn a fővárosi bíróságon vádat emelt a két személy ellen.
Az államügyészség a Gólyafészek nevű szabadidőközpont építésének 50 millió koronás (mintegy 750 millió forint) támogatása ügyében az európai uniós pénzek jogosulatlan megszerzésével gyanúsítja a volt cseh kormányfőt és munkatársát. Amennyiben a bíróság bűnösnek találja Babist és munkatársát,
akár tíz éves szabadságvesztést is kaphatnak.
A Gólyafészek-ügyet vizsgáló rendőrség már kétszer, 2019 áprilisában, majd egy hónapra rá azzal zárta le az ügyet, hogy
csalás történt az uniós támogatásokkal, ezért vádemelést javasolt az érintettek ellen.
A büntetőeljárás leállítását Martin Erazim akkori prágai főügyész azzal indokolta, hogy a bizonyítási eljárás során arra a következtetésre jutottak, a szabadidőközpontot építtető cég a kérdéses időszakban megfelelt az uniós pályázatban szereplő kis- vagy középvállalati kritériumoknak — ahogy azt írásbeli nyilatkozatukban is állították.
Pavel Zeman országos főügyész azonban felülvizsgálta prágai kollégája döntését, és mindkét esetben új rendőrségi vizsgálatot rendelt el az ügyben. A Gólyafészek-ügy lényege: a szabadidőközpontot építtető cég, a ZZN Agro Pelhrimov korábban az Agrofert holdinghoz tartozott, amelynek egyetlen tulajdonosa Andrej Babiš volt.
A szabadidőközpont építésekor, 2007-ben a cég részvénytársasággá alakult, és ismeretlen tulajdonba került. A következő évben kisebb vállalkozásként jogosultságot szerzett az ilyen vállalatok számára kiírt EU-támogatásra. Ha a Gólyafészek az Agrofert része maradt volna, nagyvállalatként nagy valószínűséggel nem kapott volna uniós támogatást.
A cég a pályázatban megszabott határidő letelte után ismét az Agrofert része lett. Az építtető cég utódja, az Imoba 2018 júniusában már visszafizette az államnak az 50 millió koronás támogatást. A volt kormányfőnek jelenleg parlamenti képviselőként immunitása van, de
a jobboldal által ellenőrzött képviselőház néhány napja úgy döntött, hogy kiadja őt a rendőrségnek és a bíróságnak.
Andrej Babiš a kezdetektől fogva cáfolja, hogy visszaélés történt volna. Azt állítja, politikai kampányról van szó, amelynek célja eltávolítani őt a politikai életből, s megakadályozni, hogy induljon a jövő év elején esedékes államfőválasztáson.
A hatályos szabályok szerint azonban a választásokon bárki indulhat, függetlenül attól, folyik-e ellene valamiféle eljárás, vagy sem. A volt kormányfő korábban azt mondta: döntését, hogy indul-e a választásokon, hivatalosan szeptemberben jelenti be.
A volt cseh kormányfő Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyik legfontosabb szövetségese. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy Orbán Viktor a tavaly őszi cseh választás előtt személyesen ment el kampányolni neki — azonban Babiš elbukott.
(MTI korrigálva/Nyugati Fény)