A tömeg erejével kell lebontani az illegitim fideszes tákolmányt.
Korábban nagy viták voltak arról, hogy meg lehet-e feles többséggel változtatni az Alaptörvényt. Erről a kérdésről tartott szerdán online konferenciát a CEU Demokrácia Intézete, amelynek nemzetközi szakértők mellett Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt is vendége volt.
Abban mindenki egyetértett, hogy a Fidesz alaptörvénye a jelen formájában valóban az
alkotmányellenességet súrolja,
azonban egyáltalán nem könnyű a dolga az ellenzéknek, ha kormányváltás esetén meg akarja azt változtatni.
Sajó András, a CEU jogi karának professzora szerint az a fő probléma, hogy a Fidesz alkotmányosan megvédte az alkotmányellenességeket, hiszen emiatt a kormány működése megfelel a jogszabályoknak.
Kim Lane Scheppelle, a Princeton Egyetem professzora elmondta, hogy a megoldásban az EU-jog segíthet, mert az minden
kétharmados döntést felülír.
Vagyis például az, hogy az Európai Emberi Jogi Bírósága szerint a magyar megfigyelési törvény szembe megy uniós joggal, önmagában illegitimmé teszi a törvényt. Vagy akár ahogy Lengyelország esetében, úgy a magyar bíróságról is kimondhatja az EU a jogsértés tényét; azonban ez, ahogy Sajó András hozzátette, akár évekig is eltarthat, ennyi ideje pedig nincsen egy új kormánynak.
Márki-Zay Péter ennél gyakorlatiasabban közelített az alapkérdéshez: szerinte az a legfontosabb, hogyha le is győzik a Fideszt, akkor is Orbánék kezében marad-e az irányítás. Szerinte, ha nem változtatják meg az alaptörvényt, akkor a Fidesz bármikor visszajöhet, lévén, hogy kisajátították a bírósági rendszert és a médiát.
Márki-Zay-nak az a megoldása, hogy az alkotmány megváltoztatásához be kell vonni a népet,
népszavazásra bocsájtanák
az új alkotmányt.
Sajó András azonban itt is óvatosságra intett: hiába egyértelmű, hogy az alkotmány az emberek akaratát kell képviselje, nehéz meghatározni, mit értünk az emberek alatt. Ráadásul a társadalom megosztottsága miatt, nem is biztos, hogy átmenne az új alkotmány a népszavazáson.
A miniszterelnök-jelölt ennek ellenére bízik benne, hogy egy minimális alkotmányt, amely lefekteti a fékek és egyensúlyok rendszerét, megszavaznának az emberek.
A beszélgetést itt tudod visszanézni:
.
(via HVG)