Népszerűtlen döntést hoztak 10 éve, ami a mai napig meghatározza az öregségi ellátást.
A kormány 2012-ben szüntette meg az úgynevezett svájci indexálást a nyugdíjak esetében, ami miatt
a nyugdíjak éves emelkedését kizárólag az inflációhoz kötik.
A 2012 előtti rendszerben még az éves bérnövekedést is figyelembe vették a nyugdíjak megállapításakor.
A jelenlegi nyugdíjrendszer az azt kritizáló szakértők szerint méltánytalan, és megnöveli a nyugdíjasok, valamint az aktív keresők között. Az átlagnyugdíj jelenleg kevesebb mint 150 ezer forint, a mediánnyugdíj pedig épphogy meghaladja a 130 ezer forintot.
Ezzel párhuzamosan a nettó átlagbér már megközelíti a 300 ezer forintot, a medián pedig 223 ezer forint. Farkas András nyugdíjszakértő számítása szerint ha 2015-ben visszavezette volna a kormány a svájci indexálást, 2020-ban az átlagnyugdíj már 175 ezer forint lett volna.
A Pulzus Kutató 1000, 18 év feletti személy megkérdezésével végzett, a teljes lakosság véleményét tükröző mobilapplikációs felmérése szerint
a válaszadók 53%-a térne vissza a svájci indexáláshoz.
A felmérésben résztvevők 21%-a szerint megfelelő a jelenlegi szabályozás, 19%-uk pedig csak a nettó keresetek alakulásához kötné a nyugdíjakat. További 7% más mutatót használna a nyugdíjak megállapításakor.
A svájci indexálás bevezetését a 60 éven felüliek támogatják a legnagyobb arányban: 66%-uk vezetné vissza. Az aktív korosztály tagjai között nem ilyen egyértelmű a helyzet: a 40 és 59 év közöttiek 51%-a, míg a 18 és 39 év köztiek mindössze 43%-a támogatja a nyugdíjak svájci indexálását.
A korábbi nyugdíjrendszer támogatottsága
a magasabb iskolázottságú társadalmi csoportok körében magasabb, mint az alacsonyabbakéban.
A lakóhely szerinti megoszlásban is jelentős különbségek mutatkoznak: míg a községekben élők csupán 45%-a támogatja a svájci indexálást, addig a budapestiek kétharmada gondolkodott ugyanígy.
(napi.hu/Pulzus Kutató nyomán)