ATV-vita: Dobrev a kompetens szakértő, Jakab a nép egyszerű fia, Karácsony a középen egyensúlyozó

Így szerepeltek az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek az első élő vitájukon.

Vasárnap este fél 9-től az ATV-n vitáztak azok az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek, akiknek az ajánlásgyűjtési időszakban sikerült legalább 20 ezer aláírást gyűjteniük.

Miután ez az ÚVNP nevű fantompárt elnökének, Pálinkás Józsefnek két hét alatt nem sikerült, ezért a vitán Dobrev Klára (82 ezer ajánlás), Karácsony Gergely (41 ezer ajánlás), Jakab Péter (31 ezer ajánlás), Márki-Zay Péter (33 ezer) és Fekete-Győr András (25 ezer ajánlás) vettek részt.

A műsorvezető először arról kérdezte a jelölteket, mi az a néhány teendő, amit rögtön a kormányzásuk elején meglépnének.

Jakab Péter szerint az alkotmányos rendet helyre kell állítani, minden jogszabályt hatályon kívül kell helyezni, ami a pártállam létrehozását lehetővé tette, valamint el kell bocsátani a pártkatonákat. „Leszámítva Polt Pétert, mert őt börtönbe kell zárni.”

Márki-Zay Péter egy szakértői kormány felállítását szorgalmazná, és új alkotmányt hozna létre.

Karácsony Gergely először nem a kérdésre válaszolt, hanem a maga sikerének igyekezett tulajdonítani az előválasztást. Végül a kérdésre válaszolva az uniós segélycsomag lehívását, Orbán és üzletfelei bankszámláinak zárolását, valamint a képviselői eskü szövegének módosítását nevezte meg a legfontosabb három feladatként.

Fekete-Győr András megkezdené a „Fidesz-maffia” felelősségre vonását, visszavonná a homofób törvényt, és kinyitná a Parlament kapuit a független újságírók előtt.

Dobrev Klára elmondta: sokkal nagyobb a baj, minthogy három intézkedésünk legyen. „Láttam már kormányzást alulról, felülről, belülről, egy miniszterelnöknek óránként kell 3 döntést hoznia.” – fogalmazott. Hozzátette: a fideszes mamelukokat el kell tütetni a független intézmények éléről, és azonnal költségvetési törvényt módosítani: az oligarcháktól az emberekhez kell átcsoportosítani az ország erőforrásait.

A műsorvezető visszakérdezett Karácsonynál, hogyan zárolná Orbán üzletfeleinek számláit, a főpolgármester szerint a NAV bármikor megteheti, hogy zárolja a számlákat.

A riporter kérdésére, hogy Dobrev hogyan bontaná le a NER-t, ha nem lesz kétharmad, az Európai Parlament alelnöke elmondta: ki kell mondani, hogy az alaptörvény alkotmányellenes, mert egy párt, a Fidesz kizárólagos hatalmára tör. Dobrev Klára hangsúlyozta: aki nem számol le az Orbán-rendszerrel a kormányzása elején, azzal az Orbán-rendszer fog leszámolni. „Erre már fel kell készülni most, okosan.” – nyomatékosította.

A következő témakör az volt, hogyan leszünk egy gazdagabb ország.

Dobrev Klára közölte: pénzügyjogászként ez az őt leginkább érdeklő kérdés. A DK jelöltje szerint Orbán őrült téveszméje, hogy a kiszolgáltatott, olcsó munkaerővel leszünk sikeres, versenyképes ország. Ehelyett a gazdaságpolitika középpontjába vissza kell helyezni az embert: tisztességes bérekre, nyugdíjakra, családi pótlékra, a tanárok, egészségügyi dolgozók béremelésére van szükség.

Jakab Péter szerint „Isten óvja a magyar melóst, hogy olcsóságban versenyezzen az ukránokkal.” Szerinte a magyaroknak nem az olcsóságban, hanem minőségben kell versenyezniük.

Márki-Zay a korrupció felszámolásában látja a kiutat, míg Karácsony a 200 ezres minimálbért és az adóátrendezést említette. Fekete-Győr András a négynapos munkahét, a rugalmas nyugdíjrendszer és az euró bevezetése mellett tört lándzsát.

Dobrev Klára szerint nem tud sikeres lenni olyan ország, ahol pár fideszes kiváltságos sikeres, milliók pedig nyomorognak. Ki kell egyenlíteni az országon belüli különbségeket: Szabolcsban, Békésben ugyanolyan oktatást, egészségügi ellátást és bért kell kapjanak az emberek, mint Budapesten.

Karácsony és Márki-Zay kicsit összekapott Karácsony főpolgármesteri (egyébként meg nem valósult) ígéretén, a Tiborcz-adón, ugyanis Márki-Zay szerint a tolvajokat nem adóztatni kell, hanem el kell kobozni a lopott pénzt. Karácsony erre közölte, hogy a Tiborcz-adó egy szimbólum.

Az egészségügyi és oktatási rendszerről szólva Fekete-Győr a finn iskolarendszer bevezetését szorgalmazta, és az első diplomát ingyenessé tenné, Márki-Zay a keresztényi, lehajló, gondoskoldó hozzáállás fontosságáról beszélt. Jakab a GDP 8 százalékát költené egészségügyre, míg Karácsony a szakdolgozóknak adnak 50 százalékos béremelést, az iskoláknak pedig autonómiát.

Dobrev Klára szerint teljes szemléletváltásra van szükség: szalagátvágás helyett kézfogás kell. Ő miniszterelnökként több ezer újonnan belépő orvossal, ápolóval, szakdolgozóval akar kezet fogni, mivel számításai szerint 14 500 egészségügyi dolgozó hiányzik a rendszerből. Dobrev szerint a járvány megmutatta, hogy hiába a vasak, hiába a lélegeztetőgépek és a laptopok, „embert csak ember tud meggyógyítani, embert csak ember tud tanítani”.

A DK jelöltje felidézte, hogy az országjárása során egy 70 éves nő elmondta neki, hogy 2023-ra kapott időpontot csípőprotézis műtétre. „Elérzékenyültem, mert ez 2 év fájdalom. Nem azért, mert nincs kórház, nincs szike, hanem mert nincs orvos.” – nyomatékosította, hogy a tárgyak helyett miért az emberekre kell fektetni a hangsúlyt az egészségügyben és az oktatásban is.

NYF-kommentár: A vita során Dobrev Klára leginkább egy hozzáértő szakértőként jelent meg, aki 20 éves államigazgatási múlttal a háta mögött nem ábrándozni és naivan ötletelni, hanem gyakorlatiasan megvalósítani akar. Látott már kormányzást több országban, ezért tudja, mihez hogyan kell nyúlni. Emellett határozott elképzelése van az elszámoltatásról, nem kiegyezni akar a Fidesszel, mert tudja, hogy nem lehet őket gesztusokkal meglágyítani. Többször hangsúlyozta, hogy nem fog megremegni a keze, amikor a NER rendszerét kell lebontani.

Jakab Péter jól hozta a nép egyszerű gyermekét, nyelvhasználatában is közel állt az átlegemberhez. Rutinos szónok, aki jól tud riposztozni, és párszor a többieknek is odaszúrt. Elmondta például, hogy Karácsonyra számít majd főpolgármesterként a kormányváltás után is. Őszinte, egyszerű, egyenes ember benyomását keltette.

Márki-Zay Péter mintha nem annyira találta volna a helyét, láthatóan feszengett, és (ahogy Orbán a 2006-os vitán) sokszor nem a műsorvezetőre vagy a vitapartnereire nézett, hanem kifelé, a kamerába beszélt. Többször a saját vallásával és a gyerekei számával érvelt maga mellett, illetve saját polgármesteri tevékenységét méltatta.

Fekete-Győr András jól összekapta magát a kissé balul elsült Partizán-interjú után, hozta a kötelezőt arról, hogy egy új generáció képviseletében milyen igényekkel lép fel, és próbált egyedi, új ötleteket is behozni a vitába.

Karácsony Gergely igyekezett a konszenzuskereső ember képében feltűnni, emiatt sokak számára gyengének, kompromisszumosnak tűnhetett. Jakabtól meg is kapta, hogy amikor lehetősége volt rá, akkor elszámoltatás helyett dupla végkielégítéssel és díszpolgári címmel jutalmazta Tarlós Istvánt. Elmúlt két éves főpolgármesteri tevékenységét próbálta sikerként beállítani, amit országos szintre emelne. Azt a hátrányát, hogy nincs mögötte érdemi párttámogatás, azzal igyekezett elütni, hogy eddig is jól egyensúlyozott és egyben tartotta a fővárosi koalíciót.

A teljes vitát itt tudod megnézni:


.

Valódi Hírek