Orbán Viktor: Kopogtat a negyedik hullám, mindenki beszéljen rá még egy embert az oltásra!

Szerinte az ünnepi felvonulás fölemelő, nemzeti büszkeségre okot adó, művészi előadás volt.

Mindenki vegyen rá legalább egy, eddig be nem oltott embert a családjában, a munkahelyén arra, hogy kérje a koronavírus elleni védőoltást, ötszáz beoltottból ugyanis egy fertőződik meg és a betegség lefolyása nála is enyhébb, mint az oltatlanoknál — mondta a miniszterelnök a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.

Péntek reggel helyett vasárnap tartotta meg szokásos beszédét Orbán Viktor a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök azt mondta: ha mindenki még egy embert meggyőz, akkor olyan védettségi szint alakul ki az országban, hogy a járvány negyedik hullámának ereje össze sem lesz hasonlítható a korábbi hullámokéval.

„Mindenkit be tudunk oltani, 8 millió vakcina van a raktárainkban”

— jelentette ki, hangsúlyozva: ha valaki jelentkezik, az egy héten belül biztosan megkapja az oltást.

Bár ezen a hétvégén az augusztus 20-ai nemzeti ünnep alkalmából a felhőtlen ünneplésé a terep, közben készülni kell arra, hogy

„a negyedik hullám (…) kopogtat az ajtón”.

Szerinte „a legerőteljesebben és leghangosabban nem is a mi ajtónkon”, hanem a környező és a nyugat-európai országok ajtaján, de a tavalyi helyzethez hasonlóan Magyarországot sem fogja elkerülni a negyedik hullám.

Orbán azt mondta: a kormány egész nyáron dolgozott, hogy felkészítse az országot a negyedik hullámra, folyamatosan üléseztek az operatív törzsek. Megszervezték az iskolai oltásokat, elindították a harmadik körös oltásokat.

Már sok adat rendelkezésre áll arról, hogy mennyire hatékony az immunizálás. Ötszáz beoltottból egy fertőződik meg és a betegség lefolyása nála is enyhébb, mint az oltatlanoknál. Érdemes tehát bízni a vakcinákban. A vírussal szemben az oltás működik, a maszkviselés és az elkülönülés nem .

„Csak az oltás ment életet”

— mondta a miniszterelnök.

A negyedik hullám nem a beoltottakat fenyegeti, hanem az oltatlanokat — emelte ki Orbán Viktor. Hozzátette: sok oltatlan reménykedik, hogy elkerülheti a fertőzést, de nem fogják megúszni.

Hangsúlyozta: mivel a tapasztalat az, hogy a maszkviselés hatékonysága csekély volt, a vakcináé viszont elsöprő erejű, szeptember 1-jétől újabb nagy oltás melletti kampányt indítanak.

A miniszterelnök a műsorban arról is beszélt, hogy „száguld a gazdaság”, ezért lesz lehetőség nyugdíjprémiumot fizetni, amelynek összege a gazdasági növekedés mértékétől függ. Orbán Viktor jelenleg

50-56 ezer forintos egyszeri kifizetést lát valószínűnek,

de az összeg akár ennél jóval magasabb is lehet.

Azt mondta, a rendszerváltás óta soha nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint most. Ezért az emberek büszkék lehetnek magukra, ugyanakkor a kedvező növekedési adatban a kormánynak is szerepe van — jegyezte meg.

Úgy fogalmazott: már nem az a kérdés, hogy mit kezdjünk a munkanélküliekkel, hanem hogy lesz-e elég dolgozó. A legnagyobb védelem a munkából élőknek az, ha több a munka, mint a munkavállaló, és a magyar gazdaság ma ebben az állapotban van — jelentette ki.

Közölte: bízik abban, hogy Magyarország eléri az éves 5,5 százalékos gazdasági növekedést, mert ekkor adót tud visszatéríteni a gyermekeseknek. A 13. havi nyugdíj visszavezetését is folytatnák és az is cél, hogy 25 éves korig ne kelljen személyi jövedelemadót fizetni — mondta, megjegyezve: „nagy feladattömeg van előttünk”.

A turizmusra kitérve Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy Budapest „kehes”, „köhög”, „krákog”, „egyelőre még nem találja a régi ritmusát”.

Erről azonban nem a magyarok tehetnek, hanem az, hogy főleg a külföldiekre épült a fővárosi turizmus, ők pedig még nem szánják rá magukat, hogy elinduljanak.

Jó volna, ha a vidéken élő magyarok alaposabban megismernék Budapestet — vélekedett a miniszterelnök.

A kormányfő a mintegy 700 ezer embert vonzó augusztus 20-ai tűzijátékról úgy vélekedett, hogy sikerült

„bazári látványosságból (…) fölemelő, nemzeti büszkeségre okot adó, művészi előadást kanyarítani”.

Az Afganisztáni eseményekkel kapcsolatban elmondta: Vannak még magyarok Afganisztánban, katonák is, őket biztonságosan ki kell menekíteni az országból.

Szerinte hálásak a katonai akciókban részt vevőknek, amiért vállalják a jelentős kockázatot.

Magyarország azokat az afgánokat is kihozza, akik életveszélyben lehetnek, mert együttműködtek Magyarországgal az elmúlt tizenöt-húsz évben — hangsúlyozta.

A hadművelettel szerinte a „demokráciaexport” volt a probléma, mivel ráerőltették a társadalomról való elképzelésüket Afganisztánra is.

„Bennünket is próbálnak megjavítani egyébként, hozhatnám ide a migráns vagy a gender-kérdést”

— fogalmazott. Szerinte egy iszlám világra ráerőltetni a nyugat-európai normákat, meglehetősen leegyszerűsített, primitív gondolkodás a világról. A demokrácia-építés nem működött Afganisztánban — mondta.

Brüsszelről is szólt:

szerinte most három nagy csatánk van. Az egyik a gender-kérdés, a másik a migráció, a harmadik pedig az, hogy ki fizesse a környezetrombolást, mert szerinte Brüsszel a családokkal fizettetné meg.

„Az őszi európai viták középpontjában ezek a kérdések állnak majd”

— mondta Orbán Viktor.

 

Valódi Hírek