A SZFE-ről több mint 40 diák távozik, miután Vidnyánszky rátehénkedett.
Beszámoltunk róla, hogy a teljes osztályok hallgatói állománya távozik a fideszes irányváltáson átesett Színház- és Filmművészeti Egyetemről az őszi félév kezdete előtt. Tanulmányaikat szeptembertől a Freeszfe Egyesület közreműködésével folytatják tovább.
Közlésük szerint összesen 41 hallgató, így többek között a 2019-ben indult filmes és rendező/operatőr osztály is elhagyja az SZFE-t.
Az alapképzés szakokról:
- gyártásszervezők: 6-ból 5 hallgató,
- filmrendezők: teljes osztály, 5-ből 5 hallgató,
- vágók: teljes osztály, 6-ból 6 hallgató,
- operatőrök: teljes osztály 6-ból 6 hallgató,
- filmforgatókönyvírók: teljes osztály, 6-ból 6 hallgató,
A mesterképzésről:
- filmrendezők: teljes osztály, 7-ből 7 hallgató,
- operatőrök: 7-ből 6 hallgató.
Az SZFE vezetése vasárnap szólalt meg a hallgatók távozásával kapcsolatban. Az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írták, az egyetemet a korábbi vezetés „minden elemében lepusztult állapotban hagyta hátra”, és most a diákokat használják fel arra, hogy hátráltassák „az SZFE sikeres modellváltását és megújítását”.
„Ennek a rombolásnak a legújabb állomása a hallgatók egy csoportjának előre megtervezett távozási akciója. Nem vagyunk meglepve, de nagy szomorúsággal vesszük tudomásul, hogy egy önképző egyesület felelőtlenül,
egy felsőoktatási akkreditációval nem rendelkező, államilag elismert diplomát kiadni nem jogosult tanfolyamba édesgeti az SZFE diákjait.
Ezzel megfosztja őket egy minden elemében megújuló, immár kiemelkedő oktatástechnikai hátteret nyújtó, államilag akkreditált felsőoktatási intézmény, az SZFE képzési lehetőségeitől”
– olvasható a közleményben, amelyben megjegyezték azt is, hogy jelenleg az intézmény több mint 150 éves történetének legnagyobb megújulási és fejlesztési folyamata zajlik.
A SZFE egykori hallgatójaként Manhalter Dániel, a DK józsefvárosi és ferencvárosi országgyűlési képviselőjelöltje hétfőn közleményt adott ki az üggyel kapcsolatban.
„Mint a Színművészeti Egyetem egykori végzett hallgatója, elképedve látom, hogy a hatalom által kinevezett új vezetés szerint az SZFE-t elhagyó diákok „édesgetés” áldozatai, akik nem értékelik eléggé, hogy a kormány által felújított épületekben tanulhatnak.
Nekik jelzem, hogy az általuk meg nem szállt, korábbi Színművészeti Egyetem nem azért volt népszerű, és adott világhírű művészeket Magyarországnak, mert modern volt az épület. Patináját az adta, hogy kik, hogyan és mit tanítanak az ott összegyűlt tehetségeknek”
– írta Manhalter.
Hozzátette: a DK szerint a kormányváltás után vissza kell adni az SZFE oktatási és művészeti önállóságát.
„Én pedig személy szerint is büszke vagyok azokra a diáktársaimra, akik ma képesek hátat fordítani a tönkretett intézménynek, nem engedve művészi szabadságukból, a kultúra függetlenségéből”
– zárta közleményét a DK-s politikus.
(dkp.hu)