Mit érdemes tudni a szelektív hulladékgyűjtésről és komposztálásról?

A hulladékgyűjtés, különösen a szelektív hulladékgyűjtés egyre fontosabb kérdéssé válik napjainkban.

A globális felmelegedés egy mindenkit érintő probléma, azonban szerencsére valamennyien hozzá tudunk járulni kisebb-nagyobb cselekedetekkel a probléma mérsékléséhez.

Szelektív hulladékgyűjtés

Manapság már nagyon sokan szelektíven gyűjtik a hulladékot, azaz külön kukába helyezik a fémet, a műanyagot, a papírt és az egyéb szemetet. A folyamatot könnyebbé teheti, ha minden típusú hulladékhoz más-más színű kukát rendszeresít.

A szelektív hulladékgyűjtést és a környezetvédelmet azonban ennél is tovább lehet fokozni egy viszonylag egyszerű dologgal, ami nem más, mint a komposztálás.

A komposztálás

Korábban a komposztálás egy teljesen természetes dolog volt, igaz, akkor még sokkal többen éltek kertes házban vagy vidéken, ahol a körülmények kedvezőbbek hozzá. A komposztálás során fizikai és kémiai folyamatok zajlanak le, azonban ezek viszonylag bonyolultak, ezek részletezésébe most nem célszerű belemenni.

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy valójában nem is kell ezekkel a folyamatokkal tisztában lenni ahhoz, hogy az ember elkezdjen komposztálni. Egyszerűen fogalmazva a komposztálás nem más, mint a szerves hulladék összegyűjtése, majd természetes úton történő rohasztása. Azaz semmi más dolgunk nincs, csak összegyűjteni a konyhai hulladékot, beletenni egy erre alkalmas tárolóba, majd hagyni, hogy a természet tegye a dolgát.

A komposztálás idejére vonatkozóan nincs egységes álláspont, függ attól, mi került bele. A szükséges idő eltelte után a kapott anyagot kiönthetjük a földre, hiszen rengeteg mikro- és makroelem van benne, amiért nagyon hálás lesz a talaj. Az igazán profik, miután kiszórták a komposztot, még helyeznek rá egy kis szalmát, aminek köszönhetően gyorsabb és hatékonyabb lesz a lebomlás és a felszívódás is. Ez a plusz borítás szigetelésként is szolgál, segít abban, hogy a hasznos anyagok a talajba kerüljenek és véd attól, hogy elcsipegessék a madarak a bomlásban lévő anyagokat.

Amennyiben kedvet kaptál a komposztáláshoz, akkor érdemes megnézned Legjobb Munkaruha Webshop komposztálóit.

Mit lehet komposztálni?

Azt lehet mondani, hogy mindent, ami növényi eredetű, viszont van néhány kitétel. Bizonyos növények héja túlságosan sok kémiai kezelést kap annak érdekében, hogy a boltok polcain sokáig friss maradjon, ezért ezek komposztálását érdemes kerülni vagy csak mérsékelt mennyiségben komposztálni. Ilyen például a citrom, a narancs, a lime és az ezekhez hasonlatosak.

Nem növényi eredetű, de tökéletes komposzt alapanyag a tojáshéj és meglepő módon a kávézacc is. Tojáshéjon kívül a többi állati eredetű szerves anyagot, mint például a csontot érdemes kerülni. Ha igazán jó munkát akarunk végezni, és fel akarjuk gyorsítani a folyamatot, akkor a komposztba kerülő anyagokat előzetesen össze lehet darabolni.