Szerintük egyértelmű lépéseket kell tenni a pénzek eltüntetésének megakadályozásáért.
Hétfőn 12 európai parlamenti képviselő levelet írt Ursula von der Leyennek. A három különböző frakcióba tartozó képviselők arra hívják fel az Európai Bizottság elnökének figyelmét, hogy
a koronavírus-válsággal kapcsolatos helyreállítási alapból Magyarországra küldött pénzek körülbelül 20%-a nyomtalanul eltűnhet.
Ezen állításukat arra alapozzák, hogy a források egyötödét, 1000 milliárd forintot a magyar kormány a felsőoktatás modernizálására költheti. Az egyetemek jelentős része már nem állami, hanem alapítványi fenntartású, és jelenleg is folynak a további kiszervezések.
Állításuk szerint,
mivel az alapítványok ellenőrizhetetlenek, a pénzköltések sem tarthatók majd kontroll alatt.
A levelet aláíró politikusok szerint a magyar kormány arra használja az alapítványokat, hogy könnyen uniós forrásokhoz juthasson. Mindemellett azonban úgy látják, hogy az Orbán-kabinet az akadémiai szabadságot is rombolja.
A 12 politikusból 8 a Zöldek frakcióját erősíti az Európai Parlamentben, míg további kettő a liberális Renew Europe-képviselőcsoport tagja. Emellett további 1-1 fő a szociáldemokraták és a radikális baloldali frakcióhoz tartozik.
Ennek ellenére érdekes tény, hogy Orbán Viktor a Magyarországnak szánt források jelentős részéről lemondott. A 444 cikke szerint ennek az lehet az oka, hogy a kormány nem akar elébe állni az uniós jogállamisági vitáknak a források elköltésével kapcsolatban.
A magyar miniszterelnök a pénteki tárgyaláson a hírportál szerint
csupán 2500 milliárd forintnyi, javarészt vissza nem térítendő támogatásról szóló igényt nyújtott be.
Ehhez nem kell további tárgyalásokat folytatni, ugyanis az unió a jövőben biztosítani tudja a teljes forrást a magyar kormány számára.