Trump viszont többet beszélt telefonon Észak-Koreával, mint az európaiakkal.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke egy vasárnapi rádióinterjúban azt mondta, hogy “egy biztos, az elmúlt néhány év sokat rontott az európai kapcsolatokon … Sajnos nem vicc, hogy az előző elnök többet beszélt Észak-Koreával, mint az európaiakkal.”
Ez azonban most várhatóan megváltozik: “Joe Bidennel esélyünk van egy normálisabb, tiszteletteljesebb dialógusra … ez eléggé pozitív és izgalmas” -tette hozzá Michel.
Beiktatása után Biden az Európai Unió tagállamainak vezetői közül
először a francia államfővel egyeztetett.
Az Élysée-palota szerint a két államfő sok fontos kérdésben „egyetért”. Közös érdeknek tekintik a klímaváltozás elleni- és a koronavírus-járvány elleni harcot is. A francia elnöki hivatal kitért arra, hogy Biden és Macron várhatóan együttműködik a közel-keleti béke és az iráni atomprogram ügyében is.
A Fehér Ház beszámolója szerint Biden biztosította Macront, hogy Washington meg szeretné erősíteni a transzatlanti kapcsolatokat a NATO-n keresztül, valamint az Egyesült Államok partnerségét az Európai Unióval.
Biden ezt megelőzően a szomszédos országok vezetőivel beszélt; Justin Trudeau kanadai miniszterelnököt és Andrés Manuel López Obrador mexikói elnököt hívta föl telefonon. Első tengerentúli hívása Boris Johnson brit miniszterelnököt illette, csak utána beszélt Macronnal.